Naučte se odstranit skvrny ze svých oděvů – 1. díl

zpět

Přestože na trhu existuje řada účinných čistících prostředků na odstranění, v případě, že je nemáme právě po ruce sáhneme často po zaručených prostředcích z receptáře našich babiček. Ty na většinu skvrn používaly sůl, ocet, líh, kyselinu citrónovou, čpavek, glycerín, benzín nebo terpentýn. A vystačily si!

Pro většinu skvrn platí, že se je vyplatí vyčistit okamžitě. Šanci máme většinou u malých skvrnek. Pozor na materiály, ze kterých je chceme odstranit, abychom se skvrnou nezlikvidovali i oblečení. Na některou látku chemii totiž nesmíme použít. Jinde se různé chemické roztoky používají ředěné – jen ve slabých koncentracích. Chce to raději vyzkoušet na záložce oděvu, pokud nemáme kousek stejné látky.

Mastné skvrny
Mastné skvrny patří k nejčastějším. Čerstvé a menší mastné skvrny na vlněných tkaninách lze většinou odstranit teplou vodou s pracím práškem, případně můžeme použít benzínový čistič nebo 3% čpavek se solí. Podobně odstraníme mastnotu z pletenin – naneseme na ně prášek na praní smíchaný na kašičku s vodou. Čpavek pak vymyjeme octovou vodou. Ještě čerstvé mastné skvrny lze také posypat škrobovou moučkou a nechat ji 10 minut působit, pak setřeme a vykartáčujeme. Obdobně použijeme mletou křídu. Zaschlé mastné skvrny vyčistíme benzínem, pak teprve posypeme škrobovou moučkou, a po zaschnutí vykartáčujeme.

Mastnou skvrnu podle jiného receptu nejdříve vyžehlíme mezi 2-3 vrstvami savého papíru, část se vpije, zbytek vyčistíme benzínem. Savý papír je při čištění mastných skvrn účinný, ale spotřebuje se ho poměrně velké množství – musí se přikládat po nasáknutí mastnotou opět čistý. Nebo můžeme flek posypat solí a třít savým papírem. Sůl opakovaně vyměníme, dokud skvrna nezmizí. A nebo skvrnu potřeme bílým mýdlem rozpuštěným v benzínu v poměru 1:10 a po hodině směs smýt čistým benzínem.

Skvrny od kosmetických přípravků
Fleky od rtěnky často neničí jen oděv, ale narušují i mezilidské vztahy, platí na ně – pokud jsou čerstvé – benzinový čistič i lihový roztok, pak oblečení běžně vypereme. Pokud oděv nepouští barvu, tak se dají skvrny posypat boraxem a potom celý oděv dobře vyprat a vymáchat.

Skvrny od řasenky z oblečení nejlépe odstraníme odstraňovačem skvrn, zůstanou-li i potom, vyčistíme je vodou a po uschnutí ještě vyčistíme roztokem z jednoho dílu amoniaku a tří dílů studené vody.

Skvrny od laku na nehty můžeme odstranit směsí ze stejných dílů lihu a acetonu. Také ji můžeme zlikvidovat tak, že látku podložíme bílým hadříkem a poklepáváme lehce vatou napuštěnou odlakovačem, který neobsahuje olej.

Skvrny od barvy na vlasy odstraníme obtížně. Podařit se to může peroxidem vodíku smíchaným se stejným dílem čpavku nebo bílou tkaninu 3% peroxidem, ostatní kyselinou citrónovou či vinnou.

Skvrny od voňavek okamžitě musíme přetřít lihem. Staré skvrny odstraníme směsí ze stejných dílů peroxidu vodíku a čpavku. Skvrny od kolínské vody, která někdy obsahuje barvivo, čistíme nejprve benzínovým čističem, po uschnutí přetřeme glycerinovým roztokem.

Krémy a mastná líčidla odmastíme nejdřív benzínem nebo trichloretylenem, potom je vypereme vodou se saponátem či mýdlem. Skvrny přípravků jako make-up nebo oční stíny je dobré navlhčit a za použití mýdla třít o sebe. Pak vypereme v běžném pracím prášku.

Při odstraňování kosmetických krémů, pleťových mlék či pleťových vod používáme nejdříve benzín nebo rozpouštědlem perchlorethylen, přičemž musíme použít savou podložku. Zbytky skvrn vypereme teplým roztokem pracího prostředku.

Při znečištění suchým pudrem textilii nejdříve vyklepeme a důkladně vykartáčujeme, zbytky vypereme roztokem pracího prostředku.

Skvrny od krve, potu a moči
Tkaninu zašpiněnou krví nejdříve na několik hodin ponoříme do studené vody, pak ji ve studené vodě přepereme a nakonec vyperte ve vlažném roztoku. Nebo ihned vypereme ve studené vodě s mýdlem. Staré skvrny od krve nejdříve potřeme roztokem čpavku (v poměru jedna lžička čpavku na sklenici vody), potom roztokem boraxu (ve stejném poměru) a nakonec běžně vypereme v teplé vodě. Jsou to ale chemikálie, takže pozor, co látka snese. Postup je však nutné opakovat a opatrně doplnit mechanický – mnutím. U bílých textilií je možné provést bělení 3% roztokem peroxidem vodíku.

Skvrny od potu odstraňujeme také co nejdříve, neboť tkanina mění barvu a její struktura se poruší. Z prádla se dají odstranit roztokem soli (hrst soli do litru vod) a do roztoku na několik hodin namočíme a pak pečlivě vymácháme. Na barevných tkaninách se doporučuje tyto skvrny přetřít 10% lihovým roztokem. Z pletených výrobků je doporučováno skvrny od potu odstraňovat silným roztokem kuchyňské soli, nebo také lihem. Z bílých bavlněných materiálů se mohou odstranit čpavkem – postižené místo jím potřeme a pak přežehlíme přes plátno namočené ve čpavku.

Skvrnu způsobenou močí nejprve vyčistíme tekutým saponátem bez přídavku vody, pak použijeme kyselinu citrónovou. Poté textilie důkladně vypereme vlažnou vodou. Skvrny se také odstraňují praním vlažným roztokem pracího prostředku nebo 3% čpavkovým roztokem. Můžeme použít i vlažný lihový roztok s mýdlem a trochou čpavku. Odstraňování skvrn po moči je obtížné a postup je nutné znovu opakovat.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz