Nechuť k sexu?

zpět

Existuje množství faktorů, které můžou ovlivnit sexuální energii. Dnes už hormonální antikoncepce nemá vliv na snižování libida. V minulosti, kdy tato forma antikoncepce obsahovala značně vyšší podíl hormonů, ženy si častěji stěžovali na menší chuť k sexu a také méně výrazné projevy sexuálního vzrušení. Dnes to už není natolik pravděpodobné, avšak intenzita sexuálního pudu se může projevovat různě v závislosti na výběru vnitřně užívané antikoncepce.

Někdy má na sexuální život ženy opačný důsledek. Jelikož žena, která správně užívá hormonální antikoncepci se nemusí znepokojovat myšlenkou nechtěného těhotenství, může její chuť k pohlavnímu životu narůst. Stejně tak zvýšená dávka hormonů v oběhu může způsobovat zvýšení libida ženy.

Jsou léky a únava na vině?

Snížená sexuální energie je běžným vedlejším efektem při užívání různých léku. Pokud jste začala brát nové léky a brzo poté jste si všimla, že vaše chuť k pohlavnímu životu se změnila, měla by jste se o této skutečnosti zmínit lékaři, který tyto léky předepsal. Je možné, že vám bude předepsán lék, jenž bude plnohodnotnou alternativou k medikaci původně předepsané. Rozhodně však nepřestávejte léky užívat bez konzultace s lékařem.

Jedna z nejobvyklejších příčin snížení libida je však prozaická - únava. Vyčerpaní lidé, obzvlášť ženy, které žijí v hektickém tempu, celkem pochopitelně projevují snížený zájem o sexuální aktivity. Způsobovalo vám poslední dobou něco ve vašem okolí zvýšený stres? Cítíte se o večerech vyčerpaná? Zkuste dát trochu času přemýšlení o stresorech ve vašem dosavadním životě a možnosti si efektivněji zvolit denní pracovní plány. Pomocníky v odbourávání stresu a s ním souvisejícím snížením sexuální energie vám můžou být nesčetné publikace zaobírající se zvládáním stresu. Kromě vyčerpáni, i deprese a úzkostní poruchy, především ty nediagnostikované a neléčené, mají častý vliv na libido. Pokud se necítíte tak sexuálně nabita jako by jste ráda, zkuste pouvažovat, do jaké míry to možno připisovat vaši duševní nepohodě.

Problémy ve vztahu

Všímejte si, zda se ve vašem životě neděje něco negativního. Častější hádky s partnerem, nedostatek důvěry a intimity, problémy s komunikací, nebo jiné faktory můžou být zdrojem konfliktů ve vztahu, co logicky vyúsťuje do straty zájmu ženy (neméně i muže) o sex. Pokud se rozhodnete s parterem komunikovat na ožehavé témata ve vašem vztahu, můžete tak učinit samy, nebo i s odbornou poradenskou pomocí.

Období snížené sexuální vzrušivosti postihuje mnoho lidí. Přílišné hloubání o tom, co by vaše tělo mělo dělat a cítit může někdy spíše rozjitřit nežli pomoct. Pokud chcete být sexuálně aktivní i v tomto období, sáhněte po lubrikantech. (V období prožívání psychické nepohody můžou pohlavní orgány ženy vylučovat méně sekretu, co způsobuje bolestivější sexuální styk). A pokud se vám žádná z probíraných příčin nezdá být relevantní pro vás, promluvte si o svých problémech s lékařem, který zná váš zdravotní stav a sexuální minulost.

Autor: Mgr. Michal Polakovič, zdroj: www.celostnimedicina.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz