Nechutenství a děti

zpět


Jestliže děti delší dobu jedí málo nebo téměř vůbec nic ? mluvíme o nechutenství.

Krátké fáze nechutenství jsou často začátkem dětské nemoci, chřipkové infekce nebo žaludeční střevní infekce. Tyto reakce jsou velmi smysluplné, protože tak tělo mobilizuje své síly na obranu proti skutečné nemoci a už nevydává energii na přeměnu potravy.

Problematické se nechutenství stává teprve tehdy, když děti nejsou ohroženy žádnou nemocí, mají delší dobu velmi malou chuť k jídlu a pomalu hubnou. Často hraje důležitou roli psychika.

Děti s malou chutí k jídlu mají často taky málo chuti do života.

Abychom povzbudili chuť k jídlu, pomáhá proto všechno, co povzbuzuje chuť k životu. To jsou například - výlety, malá dobrodružství, přírodní zážitky a hry venku, pokud možno s dětmi stejného věku, ale taky dobré rodinné zázemí, blízký a láskyplný vztah mezi dítětem a rodičem, pěkný vztah mezi rodiči. Naproti tomu by mělo dítě vynechat nebo omezit na minimum videohry, počítačové hry, celodenní sledování televize a nudné posedávání v pokoji.

SYMPTOMY
Jestliže má dítě tyto níže uvedené symptomy, měli byste ihned vyhledat lékaře, aby vyloučil organické příčiny nebo možné napadení parazity.

1. Děti jedí velmi málo a jen se v jídle nimrají, dokonce odmítají svá oblíbená jídla.
2. Cítí se slabé, ne zcela dobře a jsou podrážděné.
3. Někdy je bolí břicho.

BYLINKY
Při nechutenství by mělo dítě užívat 2 x denně 1 polévkovou lžíci jeřabinového sirupu (běžně k dostání v prodejnách zdravé výživy či bylinkářstvích), buďto neředěného nebo zředěného ve vodě.

Dítěti bychom měli zajistit přísun živin. Například 1 x denně 1 čajovou lžičku dýňového oleje (běžně k dostání v prodejnách zdravé výživy) a 1 x denně 1 čajovou lžičku mandlového oleje.

Pokud dítě odmítá i ovoce, dostatečný přísun vitamínů mu poskytne rakytníkový sirup a to 1 x denně 1 čajovou lžičku.

DALŠÍ MOŽNÁ OPATŘENÍ
1. Nabídněte svému děťátku několikrát denně menší jídla a co nejvíce zredukujte sladkosti (ty mu potřebné živiny nedodají, naopak vezmou). Jako náhradu sladkostí můžete použít čisté kukuřičné lupínky, sušené ovoce (raději nesířené, k dostání v prodejnách zdravé výživy).
2. Úplně vynechejte přísun uzenin i tzv. dietní šunky. Tento druh potravin děti silně zatěžuje a ubližuje jim, i když si to většina rodičů vůbec neuvědomuje.

V článku jsem použila materiály Ch. Steinbrecht-Baade a Jutty Dauser a moje zkušenosti.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz