Nejslavnější současný český architekt Jan Kaplický

zpět

Čech, který zakotvil se Velké Británii a proslavil se po celém světě. Na Jana Kaplického můžeme být právem pyšní. Je "otcem" mnoha významných staveb a budov, a proto si zaslouží, aby o něm věděli i úplní laici a ne pouze lidé z oboru.

Narodil se v roce 1937 v Praze a vystudoval Vysokou školu umělecko-průmyslovou. V roce 1968 emigroval do Velké Británie, kde žije dodnes. Spolupracoval s významnými architekty Richardem Rogersem, Normanem Posterem či Penzem Pianem. Vlastní kancelář jménem Future Systems založil spolu s Davidem Nixonem v roce 1978. Jde o unikátní společnost, která jako jediná pracovala pro NASA a vytvořila projekt základny na Měsíci. Díky nabytým zkušenostem za dobu spolupráce a znalostem technologií a materiálů patří i v dnešních dnech Future Systems mezi špičku v oboru.

architekt


Architektonické skvosty produkované panem Kaplickým si můžeme prohlédnout po celé Evropě, ale také v Americe a Asii. Tento architekt se stal uznávaným díky neotřelým nápadům, kontroverzním názorům a nadzemským projektům. Firma se dostala do popředí zájmu také díky environmentálnímu managementu - snaží se, aby stavby byly šetrné k okolní přírodě. V devadesátých letech se společnosti podařilo získat několik významných ocenění jako např. Stirlingovu cenu za architekturu.

Občasné přednášky, které v Praze Jan Kaplický pořádá, jsou vždy velkou událostí, která je hojně navštěvovaná. Studenti, kteří bývají nejčastějšími návštěvníky, se snaží vyprovokovat uznávaného odborníka svými dotazy a chtějí vědět, kudy se bude architektura dále ubírat.

Nejvýznamnějšími stavbami společnosti a skvělého architekta bezesporu jsou Lords Media Center (1994) a obchodní dům Selfridges v Birminghamu (1999). Je škoda, že Kaplického tvorba není na našem území v hojnějším počtu. Z "předemigračního" období pochází pouze vila Jaroslava Dietla (scénárista), kterou zrealizovat v roce 1965 a malý domek v Bráníku.

Organický modernismus - tak Jan Kaplický nazývá svůj styl. Typickým se stává zmiňovaný důraz na ekologii, ale také neobvyklé pojetí a uspořádání prostoru (u obytných domů rozdělení na část pro děti a na část pro rodiče. Z jeho děl prosakuje budoucnost a hypermoderna, která naštěstí není na úkor praktickému využití.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz