Někdy je lepší nebýt A-čko...

zpět

Platí to alespoň v oblasti problematiky stresu a zvládání zátěžových situací zejména v práci. Odborníci totiž charakterizují takzvané "chování typu A". Představují ho lidí, kteří se vyznačují vysokou mírou aktivace nervového systému. Mají vnitřní potřebu dosahovat stále více a více výsledků v kratších časových intervalech a neustále se ženou za dosažením svých vytyčených cílů, jsou přespříliš soupeřiví, průbojní až agresivní. Vyskytuje se u nich subjektivní pocit neustálého nedostatku času, což může být taky způsobeno i tím, že si na sebe nakládají víc, než je únosné. Pořád jim hoří nějaké termíny, pořád plánují, organizují čas. Jsou netrpěliví, typická bývá rychlá, hlasitá a důrazná řeč i chůze.

Lidé s chováním typu A nedokážou odpočívat či těšit se z každodenních radostí. Pořád jsou připraveni soutěžit (i se sebou samým), neúspěch překonávají nějakým dalším úspěchem a novou soustředěností či intenzivní prací.

Pro své okolí se zdají být nezdolní, plní elánu a energie, avšak takovýto životní styl vede k nadměrnému vyplavování adrenalinu a tím se zvyšuje koronární riziko a potíže se srdečně-cévním systémem.

Jak zjistíte, že jste osobnost s tendencemi k chování typu A? Zkuste si odpovědět na následující otázky, respektive tvrzení. Jestli se většina bude vztahovat na vás, jste na nejlepší cestě k srdečnímu infarktu a dalším potížím, které stres a příval zátěže s sebou přivádějí.

Děláte dvě či více věcí najednou.
Plánujete stále větší množství činností ve stále kratším čase.
Nevnímáte okolí a nemáte smysl a čas na krásu.
Skáčete druhým lidem do řeči.
Jste nervózní, když musíte čekat ve frontě nebo jet za autem, které podle vás jede příliš pomalu.
Domníváte se, že když je třeba něco udělat opravdu dobře, musíte si to udělat sama.
Při řeči prudce gestikulujete.
Často poklepáváte nohou nebo prsty.
Mluvíte příliš rychle a někdy i vulgárně.
Musíte být všude včas.
Je pro vás těžké jen tak sedět a nic nedělat.
V každé hře se snažíte vyhrát, i když hrajete s dětmi.
Mírou vlastního nebo cizího úspěchu je pro vás množství (či už množství vykonané práce, přepsaných spisů, přeložených článků)
Jste netrpělivá, když sledujete někoho, kdo podle vás dělá něco hůře nebo pomaleji než vy.
Rychle mrkáte nebo vám cuká obočí.

Toto chování se často zaměňuje za workoholismus, avšak rozdíl je v tom, že workholik pracuje přespříliš a jeho chování se vztahuje především na práci. Chování typu A je osobnostní charakteristikou, tudíž má člověk tendenci k takovémuto zahlcování v podstatě pořád.

Jestli máte obavu, že se na vás věci sypou a nic nestíháte, snažte se zpomalit, zatřídit si priority a ujasnit si, které cíle a věci jsou v danou chvíli či období pro vás důležité. Nemá cenu se bezhlavě hnát za něčím, když je to na úkor našeho zdraví. Mylně se člověk domnívá, že se přece žene za tím, aby zabezpečil rodinu a zarobil peníze pro její pohodlí. V podstatě si ho však takto neužije, když je v neustálém shonu a touhou za překonáváním se. Přes stromy pak nevidí les.

Podle: Rita Atkinson: Psychologie

Autor: Mgr. Michal Polakovič




vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujeme



provozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz