Německá kuchyně

zpět

Ačkoliv zemi našich sousedů Německo, navštívil snad každý Čech, místní kuchyně bývá často na okraji našich zájmů. Přitom německá kuchyně nás může v mnohém příjemně překvapit.

Nejvíce si zde asi přijdou na své milovníci párků a klobás. Každá oblast má svou místní specialitu. Wurstů jsou k dostání stovky druhů. Ke klobásce samozřejmě nesmí chybět hořčice a pivo. Bavorskou specialitou je jemná sladká hořčice, která se podává k bílým klobásám. Ostré hořčice se podávají spíše ke studeným pečením.Každý ví, že bez piva by byl párek nekompletní a tato země vyrábí na 5000 druhů piva.
Proto také každoročně Mnichovský Beerfest přiláká k návštěvě milovníky tohoto moku ze všech koutů světa.Zdejší kuchyně vycházela z možností daných klimatickými podmínkami. Tradiční surovinou germánské kuchyně byly tedy brambory, obiloviny, cibule, zelí, vepřové, drůbeží a hovězí maso, sezónní zelenina a ovoce. V dnešní době je strava mnohem pestřejší, zdravější, bohatší na ovoce a zeleninu a více odpovídá nárokům zdravé výživy.Kuchyni můžeme rozdělit do několika oblastí:Bavorsko
V okoli Mnichova můžete ochutnat polévku s játrovými knedlíčky, játrovku připravenou ze směsi vepřového a hovězího masa, jater a vajec, která se buď peče v troubě samostatně, nebo v listovém těstu. Samozřejmě musí se podávat s místní sladkou hořčicí.
Grilovaná klobása, či příloha z houskových, nebo bramborových knedlíků nám připomene blízkost domova. Jako moučník si můžete dát štrůdl, nebo bavorský krém.Bádensko-Wütembergsko
Možná zde najdete stejně jako místní a Alsasané zálibu v malých vaječných těstovinách, podávaných ke kuřeti, kterým se zde říká špetzle. Nebo byste snad měli chuť na taštičky plněné mozečkem, masem a špenátem, výborná je i telecí pečeně se smetanovou omáčkou.


Porýní
Za ochutnání rozhodně stojí svíčková marinovaná ve vinném octě podávaná s knedlíky, nebo bramborovými kroketami, nebo rýnská svíčková marinovaná v cibuli s rozinkami a pepřem. Dáváte-li přednost vepřovému masu, zkuste vepřové plněné kysaným zelím, nebo steak na pepři.


Hessensko a Westfálsko okolí Frankfurtu
Zdejší speciality asi nenadchnou každého. Jsou to prasečí ouška s hrachovou kaší a se zelím, dušená telecí hlava a mozeček, nebo hovězí oháňka. Naštěstí mají i vepřová žebírka se zelím, frankfurtské párky a cibulový koláč.


Duryňsko
Červené duryňské párky a čočková polévka jsou opravdu vynikající.


Sasko
Zdejší hovězí jazyk s rozinkovou omáčkou je výborný, avšak nejlepší a nejchutnější specialitou Saska je určitě Drážďanská štola s marcipánem, rozinkami, sušeným ovocem a velkým množstvím cukru. Samozřejmě si můžete koupit i samotný marcipán. Tato mandlová pochoutka vznikla v Lübecku v době hladomoru někdy kolem roku 1407 vlastně z nouze. Pekař již neměl z čeho péci, takže z toho co měl vyrobil pastu. Šťastnou náhodou to byly mandle, cukr, vejce a růžová voda.


Oblast Hamburgu
Hamburg je největší přístav Německa. V této oblasti, kterou protéká řeka Labe, můžeme ochutnat i čerstvé ryby, nebo nakládané sledě. Na nejstarší rybí trh v Německu, pocházejícím z roku 1703, každou neděli od 5 do 10 hodin přicházejí zákazníci koupit čerstvé ryby, také si dají horkou kávu a rybí sendviče. Pokud náhodou ryby nepatří mezi vaše oblíbená jídla, můžete ochutnat opečenou slaninu, nebo párek s bramborovou kaší.
Ať už si budete v Německu pochutnávat na snídani, obědu, nebo večeři, vždy dostanete množství energeticky vydatného jídla, po kterém byste mohli i skály lámat.Autor: Lenka Heroldová

vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz