Němí svědkové vlády Lucemburků

zpět

Výstava plastik v Lapidáriu na Pražském výstavišti, která potrvá až do letošního podzimu. Národní muzeum v Praze oslavuje sto let od otevření první expozice Lapidária na Výstavišti v Praze - Holešovicích. Výstava pořádaná k tomuto výročí je doprovodnou akcí mezinárodního projektu Karel IV., císař z Boží milosti: Kultura a umění za vlády posledních Lucemburků 1347-1437.

Kromě sochařských prací ze stálé expozice se představují nově identifikovaná významná díla z depozitářů, jako je raně gotická hlava ženy, pravděpodobně ze zbořeného klášterního kostela na Zbraslavi, tři nejstarší židovské náhrobky v Čechách nebo náhrobní deska s postavou rytíře z Říčan z kláštera na Ostrově u Davle.
Dále je vystavena série starých kopií gotické plastiky, které dokumentují lepší stav, než v jakém známe originály dnes. Plastiku doplňuje unikátní čtveřice kamnových kachlů s figurální výzdobou ze života krále Václava IV. a nově restaurované fragmenty pohřebního roucha císaře Karla IV.
V expozici mohou návštěvníci shlédnout kromě kamenných artefaktů také novinku - virtuální prezentaci, při níž mohou přímo sledovat práci restaurátorů: např. při sestavování nového přírustku do expozice - rozřezaného pískovcového barokního sousoší Vzkříšení Krista, či kopírování pískovcové sochy sv. Víta ze Staroměstské mostecké věže.

Prostor:
Lapidárium, Výstaviště 422, Praha 7 (v areálu Pražského Výstaviště)

Otevírací doba:
Út - Pá 12:00 - 18:00
So + Ne a svátky 10:00 - 18:00
ZAVŘENO: každé pondělí

Zdroj: www.nm.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz