Nemyslete na ledního medvěda

zpět

Zavřete na minutu oči a pokuste se nemyslet na ledního medvěda. Skutečně. Zkuste to. Zavřete oči a zkuste udělat všechno pro to, aby jste nemysleli na ledního medvěda. Jak jste dopadli? Pravděpodobně se vám zpočátku podařilo koncentrovat na něco jiného, ale nakonec vám mysl zabloudila zpátky k ledního medvědu.
Koncem osmdesátých let americký psycholog Daniel Wegner provedl rozsáhlý výzkum, kterým se pokusil vysvětlit psychologický paradox: proč je tomu tak, že čím odhodlaněji se snažíme na něco nemyslet, tím víc na to ve skutečnosti myslet musíme.

Řekněme, že se rozhodnete začít s redukční dietou a rozhodnete se nemyslet na tučná jídla a sladkosti. Na chvíli se vám možná podaří potlačit myšlenky na zmrzlinové poháry, ale brzy se představa této kalorické lahůdky vrátí a přímo zaplaví vaše vědomí. Doktor Wegner vysvětluje, že proces potlačení myšlenky ("nebudu myslet na jídlo") způsobuje, že zapovězený objekt (jídlo) se stává objektem naších myšlenek. Jinými slovy: pokusy kontrolovat myšlenky vedou k tomu, že mysl je zaneprázdněná právě tím objektem, kterému se chceme vyhnout.
Uděláme ještě hůř, když se povolíme zaměstnávat naši mysl tímto zakázaným tématem. Tehdy nás myšlenky, kterým jsme se předtím snažili vyhnout, úplně pohltí. Schválně, vyzkoušejte si to. Zavřete oči a nechte své myšlenky bloudit kolem ledních medvědů jak jen chcete. Po několika minutách jistě zjistíte, že bílí medvědi jsou to jediné, na co v té chvíli vůbec dokážete myslet. Co začalo jako pokus o potlačení se vyvinulo v posedlost - přetrvávající nežádoucí myšlenky.

Na konferenci psychologů Wegner nejdříve požádal účastníky, aby nemysleli na lední medvědy a pak aby na ně volně mysleli. Za důsledek to mělo, že účastníci konference se stali posedlí ledními medvědy: objevovali se v jejích snech, stávali se tématy rozhovorů, někteří dokonce koupili plyšové hračky a trička s bílými medvědy jako dárky z cesty pro své blízké. Wegner tím, že požádal své kolegy, aby na chvíli na tato zvířata nemyslela jakoby vytvořil kult ledních medvědů.

Z tohoto bludného kruhu "potlačení a posedlosti" však existuje cesta ven - narušte ho myšlenkami na něco jiného. Wegner však zjistil, že toto narušení (jinými myšlenkami) funguje jenom tehdy, když ho nesílíme. Když se pokusíte myslet na "něco jiného", aby vás to odvedlo od nežádoucího tématu, myšlenku, která měla pomoct odvrátit vaši pozornost, brzy jí začnete asociovat právě s daným zapovězeným tématem a tím ho přivolá zpátky. Proto místo toho zkuste svoji mysl odvést od nežádoucích myšlenek komplexněji, různými činnostmi - prací, fyzickým cvičením, čtením, zájmovou činností, rozhovory s přáteli apod., bez toho, aby jste se do toho nutili. Trik je v tom - vklouznout do jiným myšlenek při vynaložení co nejmenšího duševního úsilí.

I když se může "medvědí" výzkum zdát poněkud triviální a jeho závěry nám všem samozřejmé, rozhodně má význam a aplikaci v každodenním životě. Mentální procesy potlačení zakázaných myšlenek a z nich vyplývající aktivity, které toto potlačení činí procesem přirozeným a nesíleným, jsou nesmírně důležité při dodržování redukčních i zdravotních diet, odvykání od nejrůznějších závislostí (kouření, alkohol, atd.), jako i při překonávání náročných životních situací.

Proto když se chcete zbavit nějakého svého neduhu, nebo pár kil navíc, dobře si svůj den rozplánujte: setkávejte se s lidmi, hodně čtěte, zapište se do kurzu,... a váš lední medvěd zmizí snadněji.

Autor: Mgr. Michal Polakovič
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz