NETRADIČNÍ DRUHY OVOCE I.

zpět

FÍKOVNÍK - SMOKVOŇ (Ficus Carica)

Fíkovník je bujně rostoucí keř, který při dobré péči poskytuje sklizeň dvakrát ročně. Plody mají tvar hrušky. Nejprve jsou zelené, ale postupně jak dozrávají začínají se zbarvovat do žluta či fialova a měknou. Plody fíkovníku jsou velmi zdravé, obsahují velké množství vápníku, hořčíku a dalších minerálů, dále jsou bohaté na vitaminy B. Obsahují látky, které pomáhají funkci střev, tudíž jsou velmi účinné při zácpě. Dále jsou velkým a vydatným zdrojem energie, bez následků tloustnutí. Doporučila bych je hlavně pro děti, jako zdravé svačinky. Buďto v čerstvé či sušené formě.

Fíkovník patří mezi nejodolnější subtropické rostliny. Dá se pěstovat ve velkých nádobách či v teplých oblastech i na zahradě. V nádobách ho na zimu schováváme, je opadavý, takže mu bude vyhovovat i temný sklep. Na zahradě ho přikryjeme i zem kolem něj, nebo jej umístíme do fóliovníku. Tento keř vyžaduje zeminu složenou ze zahradnického substrátu a 10% písku. Můžeme přidat i kompost. Nutná je jeho vydatná zálivka.

JOSTA (Ribes dinigrolaria)

Josta je kříženec černého rybízu s angreštem. Je to zcela nenáročný druh ovoce, který snese každou půdu a netrpí chorobami ani škůdci. Dosahuje výšky 1 - 1,5 metru. Plody jsou šedočerné po 2 - 3 hroznech. Mají nakyslou aromatickou chuť. Plody jsou velmi vhodné na zavařování - džemy, kompoty, dětské přesnídávky.

KIWI - jednodomé, dvoudomé (Actinidia, kolomikta, Argua)

Toto v obchodech dostupné ovoce se dá již pěstovat i v našich podmínkách. Zvláště druhy jako Actinidia kolomikta, Actinidia arguta a Issai. Jsou vhodné k pěstování do oblastí, kde obvykle neklesá teplota pod - 25 st. Celsia. Tyto druhy mají menší plody než klasické kiwi a konzumují se i se slukou, protože je hladká bez chloupků. Jsou bohaté na vitamin C a mnoho dalších nutričně cenných látek.

ISSAI - Tato odrůda má lesklé zelené listy a vyznačuje se brzkým nástupem plodnosti. Plody jsou zelenožluté o velikosti asi 3 cm a dozrávají na přelomu září a října. Rostlina je samosprašná.

ACTINIDIA KOLOMIKTA - Je to liána jejíž výhonky dorůstají výše 5 - 6 metrů. Vyznačuje se pestře zbarvenými listy. Její plody jsou oválné, zelenožluté barvy a dorůstají velikosti 2,5 centimetru. Dozrávají v srpnu. Rostlina je cizoprašná.

ACTINIA ARGUTA - Popínavá rostlina, která tvoří výhonky dlouhé až 10 centimetru s ročními přírustky okolo 1 metru. Rostlina je cizoprašná.

Pro odrůdy kiwi bychom si měli pamatovat, že většina odrůd je cizoprašná a potřebuje k opylování samčí rostlinu. Pro dokonalé opylování bychom měli dodržet pravidlo: na 1 samčí rostlinu připadá 7 samičích.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz