NETRADIČNÍ DRUHY OVOCE III.

zpět

DŘÍN OBECNÝ (Cornus mas)

Dřín je krásný, časně zjara žlutě kvetoucí keřík. Dosahuje výšky kolem 3 metrů. Jeho plody jsou rubínově červené, polodlouhé bobulky. Plody obsahují vysoké procento vitaminu C, A, E. Můžeme je konzumovat v syrovém stavu, ale vhodnější jsou k zpravování ? opravdu výborná marmeláda či kvalitní víno nebo sušené na čaj. U plodů je poněkud pracné dužinu zbavit pecky, ovšem výsledek pak stojí za to.

VIŠEŇ PLSTNATÁ (Prunus tomentosa)

Tato višeň je vlastně nízký keřík, který dosahuje pouze 2 metrů. Není vůbec náročná na půdu. Jejími plody jsou červené kuličky, které jsou bohaté na vitaminy a jód. Zrají v polovině července a mají výbornou sladkokyselou chuť. Používáme je stejně jako višně či třešně.

JEŘÁB OBECNÝ (Sorbus aucuparia var. Moravica)

Jeřáb je u nás ve volné přírodě docela rozšířen. Je to nádherná dřevina, kterou zdobí trsy červených korálků. Z odrůd je zastoupena jediná - Jeřáb moravský sladkoplodý. Poznáme ho podle neúplně pilovitých okrajů listových čepelí a citrónově kyselé chuti kuliček. Poněvadž jiné plané jeřáby mají listy pilovité po celé délce a plody jsou nechutně hořké a trpké.

Plody jeřábu sladkoplodého jsou výborné pro výrobu vín, likérů, destilátů, marmelád či sirupů.

RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ (Hippophae rhamnoides)

Rakytník řešetlákový se stal v posledních letech velmi oblíbenou plodinou. Je to hlavně proto, že obsahuje opravdu velké množství vitaminu A, C, E a celou řadu minerálů a dalších cenných olejů a jiných látek. Všechny tyto živiny jsou navíc v ideální kombinaci, která je vhodná pro dokonalé vstřebání do organismu. Už jedna bobulka rakytníku pokryje denní potřebu vitaminu C pro osobu.

Rakytník je vlastně okrasný ovocný keř, který dorůstá do výšky kolem 3metrů, ale i více. Má stříbrné drobné lístky a plody jsou oranžové bobulky.

Plody rakytníku zrají od poloviny srpna do poloviny září. Jsou výborné sušené na čaj. Z čerstvých se lisuje šťáva, kterou můžeme zavařit nebo zamrazit. Nebo je výborná i rakytníková marmeláda.

Jde o rostlinu větrosnubnou, dvoudomou (zvlášť jedinci se samčími a zvlášť jedinci se samičími květními orgány). Proto při výsadbě do zahrady musíme pamatovat na to, na 4 samičí rostliny, jeden samčí opylovač. Samičí rostlina kvete drobnými žlutavými kvítky a v úžlabí listů. Květy samce - opylovače jsou hnědé.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz