Netradiční velikonoční kraslice

zpět


K velikonočním svátkům patří vajíčka jako symbol nového života a probouzející se přírody. Naši předkové dovedli ozdobit velikonoční kraslice v dobách, kdy neměli žádné chemické prostředky a barviva. Dochovala se řada tradičních technik, k nimž přibývají i nové, moderní.

Snadné malování
Štětec, namočený v temperové barvě, otiskujeme na předem uvařené vejce (pokud jej nechceme věnovat koledníkům ke konzumaci, ale použít jej jako dekoraci - nebude to vařené vajíčko, ale vyfouknuté) a vytváříme tak ornamenty.

Vejce zdobená slámou
Vejce předem obarvíme na požadovaný tón ? na tmavém pozadí sláma lépe vynikne. Slámu, kterou zbavíme ?kolínek?, nejlépe z ječmene, po délce rozřízneme ostrým nožem nebo žiletkou, namočíme ji do vody a opatrně přes hedvábný papír přežehlíme.

Ze stébel si předem nastříháme různé motivy a ty na vejce lepíme klovatinou. Lepidlo nanášíme hlavičkou špendlíku. Každý kousek slámy pinzetou přeneseme na vejce a přitiskneme měkkým hadříkem. Při práci, k níž je potřeba hodně trpělivosti, pozor na průvan!

Vyškrabované kraslice
Potřebujeme obarvená vajíčka a pilník (nebo žiletku). Dříve se barvila vejce nejčastěji na červeno - ze slupek červené cibule s octem nebo nahnědo - odvarem z olšové nebo dubové kůry s přídavkem octa a soli. Na vyškrabování potřebujeme malý pilníček - lze vytvořit takzvaný krajkový vzor nebo jednotlivé motivy - kytičky a podobně.

Madeirové zdobení kraslic
Toto zdobení nepatři mezi tradiční techniky, ale díky svému vzhledu získává čím dál víc příznivců. Zdobení je inspirováno výšivkou - šitou krajkou, které se říká madeira a spočívá v prostřihávání plátna a obšívání otvorů hustými smyčkami. Vystřihování při zdobení kraslic nahrazuje vrtání různě velkých dírek, které můžeme dělat ručně pomocí kulatého pilníku, nebo elektrickou modelářskou (hobby) vrtačkou. Vyfouknuté vajíčko by mělo být nejlépe bílé, musíme jej držet pevně v ruce a vrtat jemným tlakem na skořápku. Dírky se obtahují bílým voskem (rozpuštěnou voskovku), kterým se začistí skořápka.

Drátkování
Tuto tradici zavedli takzvaní dráteníci ze Slovenska, kteří v Čechách hospodyním opravovali drátováním hrnce. Je to jedna z nejtěžších technik zdobení vajec vůbec. Nejjednodušší variantou jsou smyčky. Z tenkého drátku uděláme základní očko, na které navazujeme další a další smyčky, nejprve v ruce, když jich je dost, aby pokryly špičku vejce, pracujeme přímo na něm.

Découpagé
Vejce můžeme ozdobit nejen velikonočními samolepkami, ale i metodou découpagé - takzvanou ubrouskovou technikou. Potřebujeme vyfouknuté vejce, plochý tvrdší štětec, lak, univerzální lepidlo na ubrouskovou techniku, třívrstvé ubrousky s velikonočními motivy a malé nůžky. Vystřihané nebo natrhané motivy z ubrousku, zbavené dvou spodních vrstev, přilepíme na vejce (opatrně, aby se papír nekrabatil) a nalakujeme.

Polepovaná vejce
Polepování patří k jednomu z nejrychlejších způsobů, a to nejen již zmíněnými samolepkami. Můžeme použít i další materiál - třeba ovesné vločky nebo různé koření.

Gumičkový efekt
Vejce obtočíme gumičkou a obarvíme barvou, což vytvoří "gumičkový" ornament. Můžeme také znovu omotat gumičku na jiném místě již oschlého vejce a namořit ho do jiné barvy.

Vajíčka v cibulové slupce
Dnes už klasikou jsou vajíčka, která vaříme omotaná "vysloužilou" punčochou (na koncích utaženou nití) s cibulovými slupkami. Síťový efekt lze doplnit o přírodní motivy - lístečky, kvítky rostlin a podobně, které vložíme při barvení pod punčochu.

Vajíčka v papíru
Jednoduchou ozdobou je barevný krepový papír, který nastřiháme na kousky a vajíčka do něj zabalíme, na koncích zavážeme stužkou. Můžeme jej polepit i samolepkami.

Další způsoby zdobení
Každý kraj má ve zdobení vajec i různé tradiční speciality, jako je například zdobení kraslic "zelových", při nichž je technika batikování kombinovaná s leptem, pomocí šťávy z kyselého zelí. Někdo také zdobí kraslice podobně jako zmíněné drátování, ale pomocí háčkování, další zase na vajíčka plete malé čepičky - nebo připevňuje vlasy z vlny a vytváří obličeje postaviček, i třeba pohádkových. Fantazii se meze nekladou.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz