Noci na nádraží plné překvapení

zpět


Po loňském zajímavém projektu Noci v mauzoleu připravilo umělecké sdružení Depresivní děti touží po penězích cyklus nazvaný Noci na nádraží. Jeho první část Višňový Sade byla již uvedena, další inscenace odehrávající se na různých místech Hlavního nádraží v Praze, se teprve chystají. Na programu jsou Taboriho Kanibalové, Aischylova Oresteia, řada scénických čtení Inženýrky ducha, Schillerův Don Carlos či Noc Ing. Pernera.

Višňový Sade spojuje happening s tradiční inscenací. Boří hranici mezi herci a publikem, odehrává se v několika odlišných a zvláštních prostorách. Místo vstupenky jsem na peróně Hlavního nádraží dostala škrabošku a rázem jsem se i s ostatními odvážlivci ocitla v honosném secesním salonku, o jehož existenci jsem neměla ani tušení. Záře petrolejek podtrhovala neobvyklost již tak obskurní expozice, kterou si diváci prohlíželi ještě před začátkem produkce, a která byla sestavena z eroticky dráždivých a mírně zvrácených objektů. Vedle skupiny růžových zvonů na čištění odpadu si hověly krabice se švankmajerovskými taktilními překvapeními uvnitř...

V maličkém sálku, kde se měla odehrávat část "Paříž" sestavená z textů markýze de Sade, proti sobě seděli diváci vyzdobení škraboškami jako účastníci tajné seance a mezi nimi doslova nadosah namačkaní herci. Do textu, v němž se mísila galantnost s drsnou vulgaritou se ozývaly zvuky aseptického nádražního rozhlasu. Než se však divák stihl zorientovat a otřepat z šoku, rozhodla se hrdinka "nevinná Evženie" opustit zvrácené hnízdo a odjet do Ruska. Z oné ženy se vyklubala Raněvská - hrdinka Višňového sadu. S mírným zpožděním (jak jinak) se diváci i s kostýmovanými herci namačkaní do vagónu vydali na cestu transsibiřskou magistrálou opečováni nefalšovanou ruskou stevardkou a jejím tradičním ruským občerstvením tekuté povahy. Na nejmenovaném zastrčeném pražském nádraží pak pokračovala performance částí "Rusko", konkrétně obrazy z vesnického života. Poté byli diváci pozváni na ples madame Raněvské do další podivuhodné místnosti, která byla kdysi snad výdejnou jízdenek, jídelnou, společenskou místností či bufetem?

Zde se už na pozadí permanentní diskotéky 80. let odehrával příběh Višňového sadu se skvělou Hanou Müllerovou v hlavní roli. Její Raněvská v sobě spojila naivitu, jemnou dávku infantilnosti i bohémský nadhled a aristokratickou povýšenost. Výrazný byl také výkon Jany Machalíkové jako odkvétající Varji, v níž narůstá trpkost a deziluze a zároveň ji nezkušenost jako ženy-svůdnice vrhá do trapných a komických situací. Nemotornost některých amatérských herců zcela zapadala do panoptika postaviček míhajících se diskotékou (plesem) a celkové vyšinutosti, jejíž příchuť s sebou celý počin nese již od úvodu na "hlaváku". Inscenátoři si neodpustili ani slavný Gajevův monolog ke skříni, která je však ještě za doznívajících slov přímo před diváky rozštípána. Inscenace má zcela logické vyústění: sídlo je vyklizeno, rekvizity i dekorace ve spěchu zabaleny do beden a všichni se vypraví zamávat Raněvské, která prchá na Západ. Skupina diváků nacvičuje ruské pozdravy na rozloučenou a skanduje je za odjíždějícím vlakem a jeho udiveným vlakvedoucím. Nadšení a úsměvy však pozvolna tuhnou. I ostatní herci naskákali do otřískaných aut a ujeli. Jen skupina divadelních nadšenců stojí uprostřed setmělého nočního nádraží na okraji Prahy.

Performance Depresivních dětí jsou, jak je patrné, velmi překvapivé a nápadité. Soubor dokázal překonat nadšení typu školní besídky a připravit plnohodnotnou inscenaci s kvalitními hereckými výkony. Objevná je především jeho dramaturgie, která nejenže otevírá divákům nevšední kouty Prahy, ale především do nich vsazuje na míru padnoucí dramata. Tento rys naznačily již loňské Noci v mauzoleu (nezapomenutelné souznění monumentálního žižkovského Památníku a Pádu domu Usherů) a letošní Noci na nádraží tento rys jen utvrdily. Obdivuhodná je také perfektně zvládnutá organizační stránka "putující" inscenace.

Zdroj: www.rozhlas.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz