Nová kuchyň? Zajímají vás moderní trendy?

zpět

Když lidé hledají a prolistovávají katalogy s cílem najít svou novou kuchyň, většinou a nebo takřka vždy jim oči ulpí na nějakém obrázku, o kterém mohou prohlásit, že je hezký. I v tomto případě se orientujeme podle nějakého vlastního citu, chováme se vlastně emocionálně a mnohdy v prvním okamžiku nepřemýšlíme ani nad tím, jestli ta nová kuchyň bude umět něco jiného, než dobře vypadat. Funkční stránku věci tedy svým způsobem opomíjíme a nebo ji vnímáme jako něco samozřejmého. A jaké jsou vlastně současní trendy? Jaké kuchyně jsou jazykem anglicizmu tzv. "in"

Od dvacátých let dnes již minulého dvacátého století se postupně začalo upouštět od zdobnosti a nebo zkrátka ornamentu a nová estetika ve spojení s důrazem na funkci vstoupila do širšího povědomí jako "funkcionalizmus" nebo "purizmus". Oba tyto slohy či styly pak vlastně definitivně, a nebo spíše takřka na trvalo, určily charakter moderní architektury i designu. Vracet se zpět a dekorovat třeba právě kuchyňskou linku např. rustikálními motivy atd., zůstalo a zřejmě již zůstane na vždy "pasé". Do hlavního proudu moderního interiérového designu, designu nábytku a tedy i kuchyňských sestav,pak vstupovala celá řada dalších vlivů a občas došlo k tomu, že se i lehce změní měr vývoje. Základy však zůstávají stejné a jsou to právě ty základy, které přišly na scénu se zmiňovaným funkcionalizmem či purizmem.

Méně je více

A minimalizmus? Toto slovo představuje celou řadu směrů vznikajících na přelomu padesátých a šedesátých let 20 století a velmi často se skloňuje a používá i dnes. To, co je "čisté" a "vycizelované" současné "studené" ale "moderní" je zvykově označováno jako "minimalistické". Estetika minima, subtilnosti, jednoduchosti a "čistoty", je jakousi všeobecně přijatou podobou nábytku, který je "in", ale současně platí, že se i z toho "in" stala vlastně masově rozšířená konfekce, které konkurují "Pklasické" kuchyně, tedy takové, které svým vzhledem odkazují buďto na venkov, selský styl a nebo na období před vznikem zmiňovaného funkcionalizmu a purizmu. Klasické tedy také znamená ?zámecké? nebo jakoby "staré", ale vyrobené dnes. Tomu se obvykle říká "historizmus", což je pojem veskrze negativní.

Ale rozhodně platí: kupte si co se líbí právě vám. Nikdo jiný ve vaší kuchyni přece vařit nebude.

Zdroj: www.living.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz