Ochrana před UV zářením

zpět

Pokud necháme stranou estetickou funkci, stále nám zůstává jako hlavní funkce slunečních brýlí ochrana před účinky ostrého slunečního světla a UV záření.Celé elektromagnetické spektrum slunečního záření je složeno ze souboru vln plynule se měnících frekvencí.

Viditelné světlo v něm tvoří jen nepatrnou část (cca 400 - 780 nm). Oko vnímá tuto vlnovou oblast jako spektrum barev od fialové přes modrou, zelenou, žlutou, oranžovou až k červené. Viditelné světlo vyvolává zrakový vjem a je bezpodmínečně nutným prostředkem k získání zrakové informace o vnějším světě. Delší vlnové délky přísluší infračervenému záření, dále mikrovlnám, televizním a radiovým vlnám. Naopak kratší vlnové délky má ultrafialové, rentgenové a gama záření.

Sluneční záření s vlnovou délkou zhruba 780 - 106 nm, které má charakter infračerveného záření, vnímá člověk převážně povrchem těla ve formě působení tepla. Toto záření proniká do pokožky a svalů, způsobuje lepší prokrvení. Sluneční záření s vlnovou délkou menší než 400 nm patří do oblasti ultrafialového záření, které je velmi škodlivé a je proto nutné, aby brýlové protisluneční čočky tuto oblast spektra nepropouštěly. Sluneční brýle, které takovou ochranu nabízejí jsou opatřeny etiketou s poukazem na UV 400. Všeobecně platí, že plastové čočky mají lepší UV absorpci než minerální čočky.

Podle účinků na člověka se dělí na pásma:

dlouhovlnné UVA záření............ 315 - 400 nm
středněvlnné UVB záření........... 280 - 315 nm
krátkovlnné UVC záření............. 100 - 280 nm

UVB záření je to záření, které způsobuje spálenou pokožku a může způsobit zrakové komplikace. Ačkoli ne všichni oční odborníci s tím souhlasí, některé průzkumy ukazují, že vystavení očí slunečnímu svitu například na horách může přispět ke vniku šedého zákalu.

Rozdělení protislunečních filtrů
Existují čtyři normalizované kategorie filtrů:

Kategorie 0 Bezbarvý nebo velmi světlý filtr (prop. viditelného záření (VIZ) 80 - 100%.

Kategorie 1 světlý filtr (prop. VIZ 43 - 80%)
Kategorie 2 středně tmavý filtr (prop. VIZ 18% - 43%)
Kategorie 3 velmi tmavý filtr (prop. VIZ 8% - 18%)
Kategorie 4 velmi tmavý filtr (prop. VIZ 3% - 8%)
Kategorie 3 a 4 nejsou vhodné pro řízení motorových vozidel.

Označení stupně ochrany se u slunečních brýlí nachází na stranicích vedle označení CE např. CE 5-2. Číslice 5 platí púro propustnost infračerveného záření, číslice 2 určuje stupeň protisluneční ochrany.

Na co dávat pozor při nákupu slunečních brýlí? Abyste dosáhli maximální ochrany Vašich očí, dívejte se po brýlích, které pohlcují minimálně 98% záření UVA a UVB. Záření UVC je pohlcováno automaticky vyššími vrstvami atmosféry.

Zdroj: www.bryle.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz