Pasivní domy a zateplování mají zelenou

zpět

Poprvé v historii je možné získat dotace na pasivní domy. A jak o finance žádat? Na to odpověděl ministr životního prostředí Martin Bursík, který v druhém dubnovém týdnu slavnostně vyhlásil nový dotační program na podporu úspor energií v obytných budovách "Zelená úsporám".


Program Zelená úsporám se dělí na 4 oblasti podpory:

A. ZATEPLOVÁNÍ rodinných a bytových domů - je možné získat až 682,5 tis. Kč u RD a 162 tis. Kč na byt (max. však 50 % nákladů)

B. VÝSTAVBA nového rodinného nebo bytového PASIVNÍHO DOMU - je možné získat 220 tis. Kč na novostavbu pasivního rodinného domu nebo 140 tis. Kč na pasivní bytovou jednotku

C. ZÍSKÁNÍ OBNOVITELNÉHO ZDROJE ENERGIE pro vytápění domu a ohřev vody (zdroje na biomasu, tepelná čerpadla nebo solární kolektory) - je možné získat až 80 tis. Kč na zdroj na biomasu nebo solárně-termické kolektory s přitápěním u RD (podpora je opět omezena procentem z celkových pořizovacích nákladů) nebo až 35 tis. Kč na solárně-termické kolektory s přitápěním na bytovou jednotku

D. ZÍSKÁNÍ BONUSU při kombinaci výše uvedených oblastí - činí 20 tis. Kč u RD a 50 tis. Kč při kombinaci opatření

Poskytovatelem dotace je Státní fond životního prostředí (SFŽP). Příjem žádostí o dotace bude zahájen na Den Země – ve středu 22. dubna 2009. Požádat o dotaci bude možné na krajských pracovištích SFŽP nebo na pobočkách pověřených bank. Banky, které budou žádosti administrovat, budou současně nabízet poskytnutí úvěru na pokrytí zbývající části investice. O dotaci z programu Zelená úsporám lze žádat jak před realizací opatření tak po ní (kromě opatření dokončených před 1. dubnem 2009).

Zdroj: www.living.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz