Patnáctý ročník festivalu Mezi ploty začne 13. května v Dobřanech

zpět

Plzeň/Praha 3. května (ČTK) - Letošní už 15. ročník festivalu Mezi ploty, který se koná ve třech psychiatrických léčebnách v republice, začne 13. května v Dobřanech u Plzně. V rozsáhlém lesoparku se mohou návštěvníci těšit na několika přírodních scénách na tři desítky hudebních a divadelních vystoupení a na výtvarné dílny, řekl ČTK programový ředitel festivalu Martin Radouš z pořádající společnosti NedomYsleno.

"Festival Mezi ploty vznikl před 15 lety jako kulturní akce, která si vzala za cíl bořit pomyslné bariéry mezi takzvaně nemocnými a námi ostatními, takzvaně zdravými," řekl Radouš. Lety se původně divadelní přehlídka rozrostla o hudební a výtvarnou část. Z Bohnic se festival postupně rozšířil i do Dobřan a do Brna. V Dobřanech bude letos popáté. Loňský ročník navštívilo podle Radouše na všech třech místech téměř 40.000 návštěvníků, jejich počet každoročně stoupá. "Říkáme, že hlavním dramaturgem festivalu je počasí, protože na něm vždycky záleží, kolik lidí přijde," uvedl Radouš.

V Dobřanech letos vystoupí například skupiny Děda Mládek Illegal Band, -123 minut, UDG, Chodská vlna, Jana Kratochvílová a Armadeica, Jaroslav Hutka, Lenka Dusilová nebo Bluesberry, v divadelním bloku se představí například Divadlo Husa na provázku.

Festival Mezi ploty je ojedinělý. Není známo, že by se někde ve světě konala v psychiatrické léčebně akce podobného rozsahu a zaměření, tvrdí organizátoři. Cílem festivalu je kromě dobré zábavy snaha zbavit psychiatrie tabu, které je s ní stále spojeno. "Lidé při festivalu splynou, není poznat, kdo je pacient a kdo je návštěvník. V lesoparku v léčebně v Dobřanech je velmi příjemné prostředí," řekl Radouš.

Dobřanská léčebna začala přijímat první pacienty v roce 1881. V areálu o rozloze 42 hektarů je 55 budov, zhruba polovina slouží jako zdravotnické objekty. Celkem je zde 1260 lůžek.

Zdroj: www.divadlo.cz; Lada Pešková pba
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz