Péče o zuby

zpět

O své zuby se musíme starat od chvíle, kdy nám začnou růst. Jestliže tuto péči zanedbáváme, zuby se zákonitě začnou kazit. Pak nemá smysl hledat chyby ve špatných potravinách, v nedostatečné péči zubaře nebo kdekoliv jinde, ale jen u sebe samotných.

Příčina zubního kazu
To, že se nám zuby kazí nebo dochází k onemocnění dásní, způsobuje zubní povlak. Jeho odstranění musíme věnovat největší pozornost. Povlaku se zbavíme jednoduše, stačí totiž, pravidelně si čistit zuby. Potřebujeme jen zubní kartáček, zubní pastu, chuť a vůli.

Zubní kartáček
Domníváte se, že najít správný zubní kartáček je umění? Odborníci však tvrdí, že je lepší i na pohled špatný kartáček, než žádný. A nejlepší je ten, který používáte pravidelně. Podle zubařů je nejlepší kartáček s krátkým štětinovým polem s hustými stětinkami střední velikosti a se zaoblenými konci. Štětinky na kartáčku by měly být na ploše asi 1,8 - 2,5 cm. Větší štětinaté pole není vhodné, protože zuby takovým kartáčkem nelze vyčistit dokonale. Nedosáhnete štětinkami na místa, kde se zubní povlak zachytává. Při čištění nesmíte na zuby příliš tlačit. Ideálním zubním kartáčkem je tedy jednosvazkový nebo-li tzv. sólo kartáček, jímž se čistí každý zub zvlášť. Ideální tvar je půlkulatý, který kopíruje lem dásní. Takovéto čištění vyžaduje trpělivost a čas. Když si však vzpomenete, kolik byste v budoucnu museli zaplatit u zubaře, nebudete času ani námahy litovat.Bez pasty to jde také
Čištění sólo kartáčkem je účinné, když mu člověk věnuje 15 - 20 minut času. Nesmíte přitom zapomenout na mezizubní prostory. Kartáček přiložte k povrchu zubu a mírným tlakem ho rozprostřete po zubu. Zuby čistěte jen po okraj dásní vibračními pohyby, podobně jako když si ženy odlakovávají nehty. Musíte se naučit cítit jemný dotek štětinek na okraji dásní a kontrolovat, jestli je zub čistý. Když po zubu přejedete jazykem, musí být úplně hladký, to znamená, že je čistý. Takovéto čištění je zdlouhavé, ale můžete ho provozovat kdekoliv, i mimo koupelnu. Nepotřebujete k tomu totiž zubní pastu.

Jestli si myslíte, že sólo kartáček je pro vás příliš velký experiment, zůstaňte u klasického čištění ? podmínkou ale je každodenní a důsledná péče o chrup.

Zubům prospívají bylinky
Zubní pasty a ústní vody s vyšším obsahem výtažků z léčivek (heřmánku, šalvěje, tymiánu, myrty, čajovníku apod.) pomáhají při prevenci a léčbě zánětů, krvácení dásní a také chrání před zubním kazem. Stejný účinek mají i samotné bylinky.

Při poranění sliznice a dásní: pomáhají výplachy a kloktadla z měsíčku, řepíku, echinacey, heřmánku, šalvěje, šťovíku, fenyklu, přesličky nebo levandule. Kromě protizánětlivého a stahujícího účinku mají i hojivé efekty.

Při vřídcích na sliznicích: pomáhají výplachy z hadovníku většího, šalvěje, myrty a mateřídoušky.

Při oparech a aftech: pomohou obklady a výplachy z šalvěje, oleje z čajovníku australského tzv. tea tree oil, máty, mateřídoušky nebo levandule.

Při zápachu z úst: používejte kloktadla z máty, anýzu či mateřídoušky.

Pokud trpíte těmito chorobami dlouhodobě, musíte ho řešit s lékařem, protože může jít o vnitřní onemocnění, třeba trávícího traktu.

Aby se zuby nekazily

Po vyzdravění z infekčních chorob jako je např. angína, chřipka a dětské nemoci, je třeba vyměnit kartáček za nový.

Pamatujte, že množstvím zubní pasty se kvalita čištění nezvyšuje.

Pro zubní pastu je důležitý obsah fluoridu, který působí na odvápněnou a změklou sklovinu jako ochranný obvaz.

Ústní voda je cosi jako parfém po mytí. Pokud se nastříká na zpocené tělo, výsledek bude stejně odpuzující jako když použijete ústní vodu na nevyčištěnou ústní dutinu.

Zuby by se měly čistit po každém jídle. Pokud to není možné, měli byste si alespoň vypláchnout ústa čistou vodou nebo 20 minut žvýkat žvýkačku.

Před spaním ústní dutinu nešetřete, zuby je třeba umýt opravdu důkladně.

Důležité jsou také mezizubní prostory, čistí se speciálními kartáčky, párátky nebo nitěmi, nejméně jednou za den, a to nejlépe večer před spaním.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz