Pečený pstruh se slaninou, česnekem a rozmarýnem

zpět

Vedle kapra patří k nejoblíbenějším českým sladkovodním rybám bezpochyby pstruh potoční. Maso této u nás nejrozšířenější lososovité ryby je velice jemné a kvalitní a spíše než složité úpravy vyžaduje pouze jakési podtrhnutí svého osobitého charakteru. Vůni a nádech mu přidáme tentokráte česnekem, rozmarýnem a obvyklou dvojkombinací másla a anglické slaniny.

Ryby v české kuchyni
Že si nenalezl kapr celoročně cestu na naše stoly, si lze pro spojení s vánočními tradicemi ještě nějak vysvětlit. Jeho maso může mít také výraznější rybí aroma, což pro některé lidi vytváří přece jen určitou bariéru. Pstruh však představuje alternativu, která by mohla být součástí našeho jídelníčku téměř každý týden. Splňuje totiž hned několik základních vlastností, které z něj činí potenciálně nejperspektivnější rybu české kuchyně. Jak již bylo řečeno, jeho maso je vysoce kvalitní, jemné a pevné, snadno dostupné čerstvé, lehce se upravuje a ani jeho cena není nijak závratná. V našem středozemním pásmu, které se spotřebou čerstvých ryb příliš nevyznačuje, tak představuje skutečnou alternativu a mohlo by zaplnit onu tak vážnou mezeru v našem jídelníčku. Rozhodně se hodí k pravidelné konzumaci daleko více, než třeba jeho o mnoho tučnější příbuzný losos.

Máslo a slanina
Kromě smažení v klasickém trojobalu, které ze pstruha učiní dle mého mínění poněkud unifikovaněji chutnající rybu, lze bezpochyby doporučit tři základní postupy při jeho přípravě: jednoduché smažení na pánvi, grilování a pečení. Pro dnešní recept jsme zvolili již klasickou pomalu pekoucí troubu a dvojkombinaci tuků. Dá se říci, že nejdokonalejší spojení při přípravě pstruha představuje spojení s máslem. Pstruh a máslo tvoří nerozlučnou dvojici, kterou, nemáme-li skutečně závažný důvod, není radno rozdělovat. My jsme se však rozhodli ji přece jen alespoň doplnit. Dovnitř ryby k bylinkám a česneku přidáme máslo, ale na povrch použijeme anglickou slaninu, která bude svůj tuk během pečení pomalu uvolňovat a navíc pečenou křehkou pečenou kůži pstruha příjemně provoní.

Příprava
Vykuchané a očištěné čerstvé pstruhy prosolíme a pokapeme citrónovou šťávou zevnitř i zvenku, přidáme mletý bílý pepř, zevnitř vytřeme drceným česnekem a přidáme ještě snítky rozmarýnu (můžeme ale použít i jiné čerstvé bylinky jako kupříkladu tymián nebo dobromysl). Jak již bylo řečeno dovnitř dáme kousek másla a zvenku položíme na pstruha plátky anglické slaniny. Pečeme odklopené pomalu při teplotě 160°C asi hodinu a půl. Hotové ozdobíme sekanou zelenou petrželkou.

Podáváme se zeleninou
Typicky českým doplňkem bude pro takto upečeného pstruha křehký jarní hlávkový salát se zálivkou z olivového oleje, citrónové šťávy, soli a cukru. Vynikající přílohou, nechceme-li podávat s bílým pečivem nebo vařenými brambory, může být grilovaná zelenina: lilky, papriky, rajčata. Pstruha podáváme samozřejmě s bílým vínem a protože jde tentokrát více méně o českou inspiraci, dovolil jsem si náš dnešní pokrm doplnit exotičtějším vínem. Vybral jsem odrůdu Chardonnay světoznámého jihoafrického vinařského producenta Robertson Winery z roku 2004. Velice příjemné květnaté víno má v sobě zvláštní ryzlinkovou ostrost, která z něj pro takto upraveného pstruha učiní vhodného společníka.

Suroviny pro přípravu
2 pstruzi
80 g anglické slaniny
30g másla
2 stroužky česneku
citrónová šťáva
snítky rozmarýnu
zelená petrželka
hlávkový salát
grilované lilky, papriky či jiná zelenina

Zdroj: www.living.cz; Otto Jansky
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz