Pečujete správně o svoje boty?

zpět

S botami je to stejné jako s čímkoliv jiným. Nedáte-li jim dostatek péče, nebudou vám patřičně dlouho sloužit a nakonec skončí v popelnici. A jelikož boty jsou pro mnohé z nás přímo fetiš, toužíme, aby nám vydržely krásné co nejdéle. Proto se naučte o své boty správně pečovat.

Asi každý dobře ví, že o boty bychom se měli starat. Pravdou ale taky je, že někdo jim věnuje více, jiný méně času a pak jsou i ti, kterým péče o boty neříká vůbec nic. Protože se doporučuje, abychom kupovali kvalitní obuv, je jasné, že to je i poměrně drahá investice, a proto by nám botky měly sloužit co možná nejdéle. Neznamená to, že budeme nosit boty do roztrhání, ale budeme je udržovat tak, aby co nejdéle vypadaly jako nové a materiál si zachoval všechny funkční vlastnosti.

Neopomínejte obecné rady, jak pečovat o boty
Nejvíce si asi pořizujeme boty kožené nebo z imitací kůže. Bez ohledu na materiál bychom se ale měli řídit dobrými radami, které se doporučuje obecně dodržovat

Impregnace
Než si vůbec vyrazíte ven v nově zakoupených botách, naimpregnujte je třemi vrstvami impregnačního přípravku ve spreji. Každou vrstvu nechte samostatně vsáknout a s impregnováním skončete, až když se přípravek do bot nevsakuje a stéká. Naimpregnovaná obuv je chráněná proti vodě, ale je taky odolná vůči špíně.

Existují i jiné impregnace, nejlépe se vám bude pracovat právě s těmi ve spreji. Koupit je můžete nejen v prodejnách s obuví, ale i velkých supermarketech či v drogeriích. Výhodou je, že se dají použít nejen na obuv, ale třeba i na stan, deštníky, bundy, tašky apod. Hlídejte si však, pro jaké materiály je ten který impregnační prostředek doporučován.

Zápach
Častým používáním, a to i když se vám nohy běžně nepotí, se z bot line nelibá vůně nebo spíš zápach. Nejhorší je to u uzavřených bot, bot z nekvalitních umělých materiálů a u sportovní obuvi. Abyste tomu předešli, potřebujete antibakteriální osvěžovač, který si poradí nejen se zápachem, ale dokáže boty i desinfikovat. Koupit ho můžete ve sprejích nebo v podobě speciálních vložek do bot, které se prodávají ve dvou vůních. Jedna je určena pro ženy a druhá pro muže.

Promáčení
Pro všechny namočené boty platí, že je nikdy nesušíme násilím, ale necháme je volně vysychat. Jinak dojde k přesušení materiálu a popraskání. Vhodné taky je vycpat boty novinami, které do sebe rychle vodu nasáknou a přitom si boty zachovají tvar.

Relax
Stejně tak jako vy sami si rádi odpočinete, dopřejte relaxaci i svým botám. Nenoste každý den stejné boty, ale střídejte je. Boty by si po nošení měly odpočinout nejméně 12 hodin, a to ve větraných prostorech.

Hladká a matná kůže
Je to prakticky stejné jako s rukama, nebudete-li je mastit, začnou praskat a odírat se. Pamatujte na to, že veškeré přípravky nanášíme na suchou a čistou obuv. Takže nejdřív kartáčkem, vlhkou houbičkou nebo hadříkem zbavíme botu nečistot. Můžete použít i mýdlový roztok.

Potom naneseme výživný krém, který flanelovým hadříkem nebo měkkým kartáčkem důkladně rozleštíme. Barvu krému volíme podle barvy kůže na botách, pokud si ale nejsme barvou úplně jisti, zvolíme raději bezbarvý krém.

Někdo by mohl říct, proč krém a ještě pak leštit, když se prodávají různá leštidla, se kterými není tolik práce a botky se lesknou jedna radost. Jenže to je právě ono. Boty se sice lesknou, ale kůže není nijak ošetřena. Leštidla používejte jen v krajním případě, kdy skutečně už hodně pospícháte nebo jen tak v průběhu dne, když vám záleží na tom, aby boty vypadaly pěkně.

Semiš a broušená kůže
Semišové boty jsou na údržbu hodně náročné. Nové vypadají úžasně, ale taky se rychle zašpiní. Používejte proto speciální renovační sprej na semiš, který vám ochrání nejen barvu před předčasným vyblednutím, ale vyživí i samotný semiš.

Před jeho použitím však boty důkladně očistěte, a to speciálním gumovým nebo krepovým kartáčkem na semiš. Dobré je semišové boty i naimpregnovat, pak vás nepřekvapí ani sychravé počasí. Boty ze semiše a broušené kůže nikdy nesmíte krémovat!

Lakovaná kůže a kožené imitace
Boty před ošetřením musíme očistit vlhkým měkkým hadříkem a pak na ně naneseme speciální ochranný prostředek určený pro daný materiál. Zejména lakovky před každým použitím přeleštěte speiálním hadříkem - nejlépe utěrkou z mikrovlákna, kterou neperete v pracích prostředcích ale jen v horké vodě.

Textilní obuv
Kartáčujeme nebo je otíráme vlhkým hadříkem. Pokud na nich máme horší skvrny, použijeme čistič na textil. Vhodné je použít i impregnace na textilní povrchy - boty se budou výrazně méně špinit.
K nákupu obuvi už dnes patří i to, že vám prodavačka automaticky nabídne i ošetřující přípravky na boty. Neměli byste je hned zatracovat, ale zamyslet se, a pokud doma nic podobného nemáte, dejte na radu a kupte si je. Rozhodně to nebude marná investice.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz