Pečujte správně o svoji kabelku, aby vám dlouho vydržela

zpět

Kabelka je skvělý vynález - nemusíte ji provinile ukrýt na dno skříně, ani když zrovna přiberete pár kilo, slušet vám bude pořád stejně. Proto pokud si dobře vyberete, kabelka vás může provázet opravdu hodně dlouho. Aby vám však mohla dobře sloužit a ještě vás i vhodně reprezentovat, musíte jí občas věnovat nějakou tu péči.

Pořídila jste si konečně svoji vysněnou kabelku? Po dlouhém pátrání, šmejdění po obchodech a trpělivém pozorování nových kolekcí jste ji konečně objevila? Pročtěte si následující řádky, abyste se své milované společnice kvůli popraskanému povrchu či pokaženému zipu nemusela zase brzy vzdát.

Jiný povrch, jiná péče
Kabelka vyrobená z pravé kůže je nekorunovanou královnou mezi ostatními. Udržení kůže krásné a bez vad si vyžaduje její pečlivou údržbu. Rozdíl je, zda vlastníte kabelku z kůže hladké či drsné, na tyto povrchy se totiž užívají rozdílné přípravky. Na hladkou kůži se zpravidla používají tekuté výrobky, které obsahují vosky, oleje a impregnační činidla emulgovaná ve vodě. Drobné nečistoty lze odstranit také jemnou gumou.

U drsné kůže nesmí dojít ke slepení jemňoučkých vláken, proto jsou aplikovány zejména spreje. Oba dva typy kůže potřebují občas ošetřit impregnací, jež je speciálně určená pro kabelky

Nikdy, ale opravdu nikdy nepoužívejte k ošetření kabelky krém na boty, má jiné složení než krémy určené k udržování kožené galanterie a mohl by kabelku poničit. Vnitřek kabelek bývá nejčastěji vyroben z plátna, nylonu či vepřové useňe. Ty zbavíte nečistot jednoduše pomocí bavlněného hadříku namočeného v mýdlové vodě.

Starejte se o všechny součásti kabelky - zipy, ucha i kovové detaily
Kromě materiálu, ze kterého je kabelka ušita, je na ní spousta dalších částí, o které je nutné se starat. Rozepnout, zapnout, rozepnout, zapnout... Milionkrát a možná i vícekrát musí tohle zip na vaší kabelce vydržet. Pokud nechcete, aby se jednoho pěkného dne "šprajcnul" a přestal fungovat, musíte ho jednou za čas uchlácholit pečlivým promazáním včelím voskem. Tímto produktem natřete jednotlivé zoubky otevřeného zipu. Koupit jej můžete speciálně upravený pro tyto účely v železářském zboží, svíčky z včelího vosku si zapalte raději u romantické večeře.

Pokud jsou na vaší kabelce kovové ozdůbky a jiné kovové detaily a pokud vypadají zašle, aniž by to byl účel, můžete je nechat vyčistit nebo vyměnit u každého opraváře obuvi a kabelek. Zkusit můžete i speciální vatičky na čištění zašlých šperků.

Zapomínat byste neměla ani na ucha, řemeny či držadla, tedy na nejnamáhanější části kabelky. Že není dobré kabelku přetěžovat, aby povrch ucha nepraskal nebo aby ucho neprasklo celé, asi není nutné připomínat. Udržet řemeny i řemínky fit se vám podaří, když je budete čistit speciálním gumovým kartáčkem a krémovat přípravky k tomu určenými. Užití různých čistících prostředků se raději vyhněte, mohly by poškodit barvu i materiál, pozor i na jejich zbytky na rukou.

Hnízdečko pro kabelku
Máte více kabelek, které ráda střídate? A máte ty, co zrovna nenosíte, vhodně uloženy? Aby si kabelka uchovala svůj tvar a nebyla nepěkně vytahaná, před uložením ji vycpěte bavlněnými hadry či igelitem s bublinkami. Látkové, zvláště pak flanelové kabelky neskutečně přitahují prach, který se jen těžko odstraňuje. Shovejte je raději do ochranného obalu, skvěle poslužit vám může například i bavlněný povlak na polštář.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz