Po ničivých lijácích na nás útočí komáři a klíšťata

zpětPo vydatných lijácích se oteplilo a to je ten pravý moment pro nejrůznější havěť, aby vyrazila do boje proti člověku. Především komáři nám mohou poslední letní dny notně zkomplikovat. Zvláště, pokud vyrazíme jen na lehko, s odhalenými rameny a krátkými sukněmi či kalhotami. A přitom nemusí jít jen o procházku v přírodě. Komáři, ale třeba i klíšťata, jsou už domácími pány i tam, kde tomu dříve nebylo - tedy ve městech.

Většina z nás se domnívá, že nás komáři ohrožují jen v horkém létě. Přitom na ročním období vůbec nezáleží. Nejdůležitější je, zda je venku vlhko a teplo. Nejnebezpečnější je tedy doba, kdy zaprší a pak následují dva tři horké dny. To pak komáři, ale třeba i klíšťata, neobvykle ožijí. Přitom jsou silněji infikována než v jiných obdobích. A proto pro člověka nebezpečnější.

Nejbezpečnější obranou proti komárům a klíšťatům je pochopitelně očkování. "Jenže vakcín je nedostatek. A tak musí přijít na řadu repelenty," varuje MUDr. Dagmar Hulínská ze Státního zdravotního ústavu v Praze.

Jaké ale vybrat? V případě klíšťat vybírejme látky s nejvyšším obsahem DEET (tady vede jednoznačně OFF! před Diffusilem). Proti komárům je zase nejúčinnější látka zvaná Icaridin (nejvyšší obsah této "protikomáří" látky má přípravek Autan). Ta nás před štípanci spolehlivě ochrání.
Repelenty je možné nastříkat jednoduše přímo na oblečení. K odpuzení hmyzu je to dostatečná ochrana. Přesto je třeba postřik repelenty jak proti komárům, tak proti klíšťatům, po zhruba třech hodinách opakovat. Při pocení je dokonce tato doba ještě kratší.

Komáři mohou po záplavách z minulých dnů šířit takzvanou Valtickou horečku. Pojmenovali ji tak lékaři po záplavách na Břeclavsku, které jižní Moravu zasáhly počátkem nového tisíciletí. Náchylné jsou k tomuto onemocnění především děti. Jedná se o běžnou virovou nemoc, kterou lze přirovnat k nachlazení s teplotami do 39 °C. Doprovázena je zejména bolestmi kloubů, hlavy a krku, způsobuje také silnou nevolnost.

Autor: Jaromír Pohan
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz