Podpořte petici proti zadržování informací u potravin a doplňků stravy

zpět

Co jsou to doplňky stravy?
Jako doplňky stravy se označují přípravky, které jsou zvláštní kategorií potravin. Obsahují účinné složky, jako jsou vitamíny, minerály a další látky, dříve označované jako tzv. potravní doplňky. Doplňky stravy mají dodat organismu živiny, které potřebuje, ale nezískává je v dostatečné míře v běžné stravě, nebo jiné látky, které mají příznivý účinek na zdravotní stav.

Potravinové doplňky – potřebuje je naše tělo?
Klasická medicína předpokládá, že zdravý člověk, jehož jídelníček je vyvážený, nepotřebuje užívat doplňky stravy. Řada studií ale prokazuje, že strava mnoha lidí pokrývá většinou jen částečně doporučené množství vitamínů, minerálů (např. hořčík a vápník), stopových prvků (např. selen, mangan, jód a zinek) a dalších látek (např. nenasycené mastné kyseliny), které hrají v těle důležitou úlohu jako stavební prvky a regulátory v buňkách, kostech a pojivových tkáních. Působí také jako aktivátory nebo součásti, hormonů a červených krvinek. Některé se podílejí na udržování tkání v pružném stavu nebo jsou důležité pro funkce nervového systému.

I při sebedokonalejším plánování jídelníčku je těžké dodržovat takové stravování, které obsahuje denní doporučené množství jednotlivých látek. Vezměme si například vegetariány. Ti jsou jako skupina zdravější než jedlíci masa – ale mohou mít např. nedostatek železa, vápníku a vitaminu B12. Lidé, kteří jedí nízkotučnou stravu, mají nedostatek vitaminu E. Dalším problémem je, že vyvážená strava nemusí obsahovat některé speciální látky, např. rybí tuk, sójové izoflavony apod., které jsou pro zdraví důležité.

Každému člověku, který nemůže jíst každý den správně vyváženou stravu, pomůže užívání doplňků stravy zaplnit „trhliny“ ve výživě a zvýšit důležité látky v potravě z přiměřeného množství na optimální. To platí pro zdravé lidi a pro nemocné dvojnásob.

Nebezpečím může být i životní prostředí
Neustálé působení škodlivých vlivů z vnějšího prostředí, jako jsou automobilové emise, nejrůznější průmyslové chemikálie a jiné škodliviny, vč. těch, které přijímáme se stravou, mohou poškozovat organismus.

Zvláště doplňky s antioxidačními účinky pomáhají omezit poškozování tkání toxickými látkami. Léky, nadměrné množství alkoholu, kouření a trvalý stres podle narušují vstřebávání některých klíčových nutričních látek a sebelepší strava nedokáže takovým ztrátám zabránit.

Doplňky stravy jako prevence nemocí
Nutriční látky nezbytné pro tělo hrají důležitou roli v prevenci četných degenerativních onemocnění, která jsou v současné moderní společnosti běžná. Hodnoty nutričních látek účinných v prevenci nemocí jsou často mnohem vyšší než doporučené denní dávky. Takto vysoký příjem nelze zajistit pouze stravou a role potravinových doplňků je zde nezastupitelná.

Regulace zdravotních tvrzení u potravin
Evropská legislativa (ES č. 1924/2006) již nyní vymezuje seznam povolených zdravotních tvrzení. Tato tvrzení mají za cíl regulovat používání nutričních a zdravotních tvrzení u potravin a potravinových doplňků na obalech, ale i v reklamě. 21. dubna 2012 je však na pořadu jednání Evropského parlamentu ještě další zpřísnění této normy.

Tato tvrzení nás mají chránit proti klamavým reklamám a desinformacím na obalech potravin a potravinových doplňků. Nová evropská legislativa je ale tak přísná, že by mohlo dojít až k zadržování informací. Zákon požaduje, aby tvrzení o potravinách byla doložena stejným způsobem, jako je tomu u léčiv. To je nepřiměřené hlavně u potravin a doplňků stravy, které jsou určené k podpoře dobrého zdravotního stavu.

V důsledku těchto nových pravidel budou téměř všechny informace o zdravotních přínosech potravin a doplňků stravy zakázány. Obaly tedy nebudou obsahovat informace o účincích výrobků na zdraví.

Podpořte petici pro zachování přístupu k důležitým informacím o potravinách a doplňcích stravy. Spotřebitel by měl mít možnost vědomě si zvolit zdravé potraviny a doplňky stravy.

Zdroj: www.celostnimedicina.cz

vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz