Podzim na zahradě, sklidit ovoce a pomalu zazimovat

zpět

Podzim je měsícem ovoce. Které posbírat, jaké stromy očesat a jak? A co s tím, co na nich nebo pod nimi zbude? Ovoce do košíků a bedýnek, listí na kompost. Tak by měla vypadat práce, kterou si od vás podzimní zahrada zaslouží.

Zahrada v říjnu znamená hlavně česání ovoce. Ke všemu přistupujte opatrně, nestačí stromem zatřást a posbírat spadlé plody ze země. Nejlepší je vylézt přímo na strom a sklidit ovoce opatrně přímo z větví.

Pokud se lezení po stromech bojíte, pořiďte si větší žebřík, který bude držet rovnováhu za vás. Zároveň si rozmyslete, kam budete ovoce dávat. Můžete je házet po jednom jablku pomocníkovi, co čeká dole, nebo na sebe navázat pytel, do kterého budete sesbírané ovoce vkládat. Každý zbytečný otřes a naťuknutí totiž naruší pozdější kvalitu ovoce.

Podzim na zahradě: listy na kompost
Listy ze stromů, které začínají s postupujícím podzimem opadávat, můžete využít na kompost. Smíchejte je i s trávou, plevelem nebo ovocem spadlým na zem. Dávejte pozor i na ochranu kmenů stromů. Je třeba je chránit před okusem zvěře, která v zimě ráda zavítá blíže lidským obydlím.

Podzim na zahradě je i časem pro vyrytí zeleniny ze záhonků. Všechna kořenová zelenina by tak měla v těchto dnech opustit svoje dosavadní místo a přesunout se do bedniček. Než ji uskladníte a zpracujete, nechte ji pořádně oschnout, aby nezačala plesnivět.

Podzim na zahradě: zeleninu uskladněte co nejlépe
Co nespotřebujete hned, raději zakonzervujte nebo usušte. Na konzervaci jsou nejlepší mrkev, petržel nebo celer, které můžete konzervovat buď jednotlivě nebo i ve směsích. Na sušení jsou nejlepší bylinky jako libeček, natě petržele nebo celeru.

Pokud máte na záhoncích i zeleninu na přezimování, je nejvyšší čas ji přesadit do skleníků nebo krytých objektů. V tomto případě se jedná především o řapíkatý celer, růžičkovou kapustu nebo zimní saláty.

Zdroj: www.living.cz; Martina Tlachová
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz