Porod a aromaterapie

zpět

Také při porodu si můžeme pomoci rostlinnými esencemi. Vůně jednotlivých olejů pomáhají zpříjemnit prostředí porodních místnosti a ulevit od nežádoucích příznaků. Éterické oleje musí být 100% přírodní! Vždy to musí být vyznačeno na etiketě, je-li tam například napsáno 70% či 90% přírodní, nikdy nekupovat, tyto oleje obsahují syntetické přísady, které zatěžují organismus a rozhodně nepůsobí léčivě.

Éterické oleje používáme buďto k masážím, koupeli nebo do aromalampy.

Masážní olej
Do 4 lžic mandlového oleje případně panenského olivového či sezamového) nakapeme 4 kapky 100% přírodního éterického oleje, zamícháme a dáme do skleněné lahvičky a dobře uzavřeme, uschováváme v lednici. Tento olej je vhodné mít již předem připravený.

Koupelový olej
Do 4 lžic panenského oleje (olivový, mandlový, sezamový či lněný) nebo mořské soli (nejlépe z mrtvého moře) či mléka nebo medu si nakapeme 4 kapky éterického oleje, smícháme a nalijeme do teplé vody. Éterické oleje se nesmí používat neředěné, protože se nerozpouštějí ve vodě, plavou na ni a mohly by se dostat do očí, úst či pohlavních orgánů a způsobit podráždění. Vždy je nutno je smíchat s nějakým výše uvedeným emulgátorem.

Aromalampa
Éterické oleje se v ní ředí tímto způsobem: do misky na aromalampě nalijeme 2 lžíce vody přidáme 3 kapky éterického oleje, zapálíme čajovou svíčku a necháme provonět místnost.

Éterické oleje a jejich účinky při porodu:
LEVANDULE – pomáhá k uklidnění rodičky, která má silné bolesti. Její vůně pomáhá uvolnit i budoucího otce. Je vhodná do koupele, k masáži zad, břicha a kříží i do aromalampy.

HEŘMÁNEK ŘÍMSKÝ – je vhodný pro přecitlivělé ženy, které nezvládají křečovité silné bolesti. Je vhodný nejlépe k masáži.

SMĚS PŘI NEDOSTATEČNÝCH STAZÍCH A UNAVĚ RODIČKY – se namíchá z těchto éterických olejů – na 4 lžíce mandlového oleje dáváme 2 kapky verbeny, 1 kapku hřebíčku, 1 kapku zázvoru a 1 kapku skořice. Tímto olejem silně masírujeme oblast podbříšku.

NEROLI – u tohoto éterického oleje stačí jen přičichnout k lahvičce, pomáhá zejména budoucím otcům, kteří jsou velmi rozrušení a mají strach, že nezvládnou situaci.

VERBENA – k tomuto éterickému oleji podobně jako u neroli stačí také jen přičichnout k lahvičce. Je vhodný pro rodičky, které začínají panikařit, jsou rozrušené a mají pocit, že nedokážou porodit. Verbena je zbaví napětí a zvýší koncentraci na porod.

ROZMARÝN – je vynikající při nízkém tlaku. Jestliže má rodička nízký tlak, je unavená, má slabé stahy. Masáž chodidel či koupel ji okamžitě vzpruží a najednou se objeví silné stahy. Stejně dobře působí rozmarýn i po porod, kdy je žena na pokraji sil.

RUŽOVÁ VODA – celého porodu se rodička vždy osvěží, když ji budete potírat čelo nebo oblast dekoltu růžovou vodou.Zdroj: www.celostnimedicina.czvyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz