Poznejte, kdy vaše tělo potřebuje více vitamínů

zpět

Zvýšenou potřebu některých vitaminů, i když jsme relativně zdraví, poznáme většinou podle zvýšené únavy, signalizují nám je i drobné kosmetické problémy a další zdravotní potíže. Nejlepší je nechat si poradit od lékaře, co nám vlastně chybí, ale pokud si jsme vědomi, co v jídelníčku a životosprávě zanedbáváme a co tedy pravděpodobně postrádáme, můžeme si některé vitamíny "naordinovat" sami.

Přestože jsou vitamíny pro náš organismus důležité, ne vždy platí - "čím víc, tím líp". V zásadě ale lze tvrdit, že vitamíny, které jsou rozpustné ve vodě a jsou vylučovány z těla močí a potem, se prakticky nedá předávkovat. Pozor ale na vitamíny rozpustné v tucích.

Hlavními faktory, které ovlivňují u člověka potřebu vitaminů jsou věk, pohlaví - u žen navíc rozhoduje případná gravidita nebo laktace, typ pracovního zatížení - fyzická námaha i stres, zdravotní stav a současný příjem některých typů léků. Dalším faktorem pro zvýšení příjmu vitamínů, ale i minerálů, je když držíme nějakou dietu. Ženy též ztrácejí důležité látky, zejména ale minerály, při silných menstruacích.

O vitamíny nás také okrádá častá konzumace alkoholu, která narušuje vstřebávání vitamínů skupiny B - včetně kyseliny listové a vyvolává zvýšenou potřebu vitamínu C. Časté pití kávy a kofeinových nápojů zase likviduje zásoby vitamínu B1, kouření zbavuje organismus vitamínu E, vitamínů řady B a výrazně zvyšuje potřebu vitamínu C. Také užívání hormonální antikoncepce ničí vitamíny a minerály, především vitamíny skupiny B a zvyšuje potřebu vitamínů A, C, E. Stejně tak užívání i některých jiných léků nám bere zejména minerály, ale i vitamíny. Například užívání diuretik, kortikoidů, analgetik, antibiotik, antihistaminik, ale i acylpyrin likviduje vitamín C a kyselinu listovou.

V neposlední řadě nám neprospívá již zmíněný stres, který ničí vitamíny B komplexu, sledování televize a práce u počítače nám bere vitamín A, minerály a vitamíny v nás likviduje i znečištěné životní prostředí okolo nás, špatná životospráva, konzumace cukru ale i pití chlorované vody.

V létě, když se potíme, potřebujeme při práci v horku více vitamínu C a B komplexu a pokud se sluníme i více vitamínu A - betakarotenu.

Co se týče potřeby vitamínů podle věku - batolata kromě vitamínu C potřebují A, B1, D a E, děti B-komplex, C, A a D, naopak staří lidé zejména C, A a B komplex. Těhotné ženy by měly konzumovat všechny vitamíny a zejména kyselinu listovou, kojící ženy C, D a B komplex. Těžce pracující lidé by měli spotřebovat více vitamínů B komplexu, stejně tak i duševně pracující, kteří k němu mají přidat A a C. Sportovci k A, C a "béčkům"přidají ještě E.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz