Pražská muzejní noc

zpět


Pátá Pražská muzejní noc se koná v sobotu 14. června 2008 od sedmé hodiny večerní do jedné hodiny po půlnoci. Akci znovu pořádá Národní muzeum, Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost a Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s dalšími muzei a institucemi. Akce je pořádána za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Jubilejní pátá Pražská muzejní noc opět nabídne základní osvědčené schéma minulých ročníků - tedy netradiční noční prezentaci domácího kulturního dědictví doplněnou bohatým doprovodným programem. Pátý ročník muzejní noci znovu pozve Pražany i ostatní zájemce k atraktivní návštěvě širokého spektra kulturních institucí metropole - muzeí, galerií, kulturních památek, a další lokalit. Stejně jako v minukých letech byl i letos počet prezentovaných kulturních institucí výrazně navýšen. Pražské muzejní noci se letos účastní rekordních 25 institucí a téměř 55 objektů, přičemž celá řada z nich prezentuje nové objekty či expozice. Vstup do všech objektů podílejících se na muzejní noci je zdarma, s výjimkou Muzea hlavního města Prahy, Galerie hlavního města Prahy a Národní kulturní památky Vyšehrad, kde se jako obvykle platí symbolické vstupné. Vedle centrální myšlenky muzejní noci - umožnění návštěvy stálých expozic a výstav v netradiční noční dobu - nabízí Pražská muzejní noc obrovské množství doprovodných akcí: koncerty, divadelní představení, filmové projekce, komentované prohlídky, ukázky unikátů a kuriozit z jindy nepřístupných sbírek, přednášky, diskuze, atd. Celá akce je spojena s prezentací metropole jako takové a kulturní instituce se tak během muzejní noci stávají místy mimořádných zážitků a setkávání (viz doprovodné akce).

Pro návštěvníky jsou den dopředu a v průběhu akce připraveny informační stany, které jsou umístěny před hlavní budovou Národního muzea a před Rudolfinem na Náměstí Jana Palacha. Zdarma jsou zde k dispozici informační materiály a brožurky s detailním programem jednotlivých muzeí.

Doprava speciálními autobusovými linkami mezi jednotlivými lokalitami je během Pražské muzejní noci díky jednomu z pořadatelů, Dopravnímu podniku hl. m. Prahy, opět zdarma - týká se však jen zvláštních muzejních linek. Centrální přestupní bod je opět na Náměstí Jana Palacha a návštěvníci mají možnost obdržet informační brožurky mapou jednotlivých tras. Speciální autobusové linky propojují expozice v centru města s muzei ležícími v okrajových částech Prahy a umožňují tak nejen svobodný pohyb návštěvníků, ale i přenesení výjimečné atmosféry Pražské muzejní noci po celé metropoli. Celá akce tak vyjadřuje aktivní roli muzeí a galerií v životě hlavního města. Pražská muzejní noc je již pevnou a pravidelnou součástí kulturní tváře hlavního města České republiky a Praha se tak směle řadí mezi ostatní evropské metropole, které své kulturní dědictví uložené v muzeích prezentují tímto netradičním a návštěvnicky atraktivním způsobem.

Pátý ročník dnes již tradiční Pražské muzejní noci, zpřístupňující pražská muzea a další kulturně paměťové instituce v netradičním nočním čase, navazuje na úspěšný model předchozích čtyř ročníků. První Pražská muzejní noc, která proběhla 5. června 2004, se setkala s nečekaným zájmem návštěvníků a zaznamenala mimořádný úspěch 50.000 návštěvnických vstupů. Návštěvnost byla více než dvojnásobně překonána při druhé Pražské muzejní noci 4. června 2005, kdy bylo zaznamenáno 120.000 návštěvnických vstupů. Ještě větší úspěch měla třetí Pražská muzejní noc 17. června 2006, kdy bylo zaznamenáno rekordních 160 000 návštěvnických vstupů. Čtvrtá Pražská muzejní noc tento počet opět překonala s více než 170 000 návštěvnickými vstupy. Pražská muzejní noc se tak již během pouhých pěti let stala jednou z výjimečných a vyhledávaných aktivit metropole, charakterizujících pražský kulturní a společenský život.

Pražská muzejní noc, které inspirovala pořádání řady podobných akcí po celé České republice, ale i na Slovensku, je letos potřetí součástí Festivalu muzejních nocí. Tato akce, pořádaná na celorepublikové úrovni Asociací muzeí a galerií během května a června 2008, se snaží představit muzejní instituce v České republice v nezvyklé a atraktivní prezentační podobě. Pražská muzejní noc je přitom zakončením a vyvrcholením celého festivalu.

Zdroj: www.vyletnik.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz