Přes 100 tisíc pozvaných žen přišlo na vyšetření, 500 nově objevených karcinomů bude dobře léčitelný

zpět

Brno, 16. dubna 2008 - Ročně lze v ČR očekávat více než 5 500 nově diagnostikovaných žen s karcinomem prsu. Z toho je téměř 80 % zachyceno v počátečním stadiu, a tedy s velkou šancí na vyléčení. Počet žen vyšetřených v národním programu screeningu karcinomu prsu se trvale zvyšuje. Významně k tomu přispěl pilotní projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR zvaní žen na mamografický screening, uskutečněný ve spolupráci s Asociací mamodiagnostiků ČR. Více než 105 tisíc žen, tedy 18 % z celkového počtu pozvaných, zareagovalo na adresnou pozvánku VZP a od července 2007 do března 2008 podstoupilo vyšetření v některém z 60 mamografických center po celé ČR. Pozvánky VZP rozeslala ženám ve věkové kategorii 45-69 let a 70-75 let, které déle než tři roky toto vyšetření neabsolvovaly.

"Mezi ženami, které přišly na základě pozvánky, zachytili lékaři téměř 850 karcinomů. Celých 800 nálezů bylo u žen, které byly na mamografickém vyšetření vůbec poprvé. Díky zachycení karcinomu v časném stadiu se tak s největší pravděpodobností podařilo zachránit nejméně pět set žen," představuje výsledky projektu zvaní žen na preventivní vyšetření prsou prof. MUDr. Jan Daneš z Asociace mamodiagnostiků ČR. "Na pozvánku reagovaly ve větším počtu ženy ze skupiny 70-75 let, kterých přišlo 24 %. Ženy ve věku 45-69 let využily pozvánku z 16 procent," hodnotí projekt Pavel Horák, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

V rámci pilotního projektu pomohla motivovat ženy k návštěvě mamografického centra společnost Avon Cosmetics, která každé ženě věnovala za absolvování vyšetření kosmetický dárek. "V podpoře prevence v této oblasti nadále pokračujeme. Letos pořádáme např. další ročník Růžové jízdy proti rakovině prsu po českých a moravských městech, jejímž hlavním partnerem se stala právě VZP," uvádí Lucie Baierová ze společnosti Avon Cosmetics.

Celkové hodnocení národního programu mamografického screeningu přináší za rok 2007 pozitivní výsledky. Aktuální podíl žen z cílové populace programu, které už měly alespoň jedno preventivní mamografické vyšetření, je v ČR vysoký - přes 60 % žen ve věku 45-69 let. Tato věková skupina žen má podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR nárok na bezplatné mamografické vyšetření každé dva roky. "U žen, které na naši pozvánku nereagovaly a nevyužily tedy své možnosti zúčastnit se vyšetření, lze stále očekávat dva až tři tisíce nezjištěných karcinomů. Tyto ženy se tak zbytečně připravují o možnost úspěšně se s tímto závažným onemocněním vypořádat," apeluje na ženy Pavel Horák.

Radka Beranová
Specialista marketingu a komunikace
Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR
KP Jihomoravský kraj
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz