Přeslička rolní

zpět

Přesličky představují určitou spojnici mezi dneškem a dávnou historií země, kdy v období prvhor rostly jejich velké stromovité předchůdkyně.

Často jí můžete nalézt také pod tímto názvem
Přesličce rolní se také říká přeslice, praslica, praslička, chvost, stolička, plivačka, šmirglová tráva, duvok, přáska atd. Patří do čeledí přesličkovitých. Rodové jméno přesličky pochází z latinského equus (kůň) a seta (chvost).

Kde se vyskytuje
Přeslička rolní se vyskytuje v celé Evropě, ale i ve velké části Asie, dále v Severní Americe , ale i v jiných lokalitách. Protože jí vyhovují kyselé až slabě zásadité půdy, roste na polích, podél cest a na loukách. Sbírá se nať.

V čem nám přeslička pomůže
Významný je její účinek diuretický neboli močopudný. Zvyšuje vylučování moči a tím nachází uplatnění při zánětech močových cest nebo při výskytu močových kamenů (chrání tkáň močových cest před tvorbou rozkladných látek pocházejících z moči). Rovněž se doporučuje k proplachové léčbě při bakteriálních a zánětlivých onemocnění močových cest či při ledvinovém písku. Tento druh léčby, proplachovací, se nesmí používat při nedostatečné činnost srdce a ledvin provázených otoky. Obsahuje účinnnou látku, kyselinu křemičitou, která hojí poškozená místa v tkáních (plíce, cévní stěna - proto je využívána jako přírodní antisklerotikum).

Co doporučuje lidové léčitelství
V lidovém léčitelství je čaj z přesličky doporučován při celkovém vyčerpání či tuberkuloze plic. Dále zdroje v oblasti léčitelství uvádějí použití při zánětu kostní dřeně, křečích v žaludku atd. Vnitřně se používá ve formě odvaru. Zevně se používá ve formě koupelí a bylinných obkladů. Pro své hojivé účinky se používá u špatně hojících se ran a vředů, při kloktání u zánětu mandlí či bývá uváděna i možnost na výplachy nosu při krvácení. Kromě zmíněné kyseliny křemičité (obsah křemíku) dále obsahuje steroly, kyselinu askorbovou, kyselinu skořicovou či flavonoidy (flavonové glykosidy, luteolin a quercetin). Dále přeslička rolní (Equisetum arvense) obsahuje soli hliníku a draslíku. Dlouhodobé užívání nebo užívání větších dávek způsobuje nevolnost a lehkou otravu.

Při jejím sběru je třeba opatrnosti!
Ostatní druhy přesličky, jako přeslička bahenní a lesní obsahují vysoké procento alkaloidů a mohou proto ve vyššich dávkách působit až toxicky. Otravy byly popsány hlavně po zkrmení hospodářských zvířat zmíněnou přesličkou bahenní. Doposud se odborníci neshodli přesně na tom, zda je to pro zvýšený obsah alkaloidů či pro obsah parazitických plísní.


Zdroj: www.celostnimedicina.czvyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz