Přeslička rolní

zpět

Tato bylinka má tvar stromečku či metličky. Můžeme ji sbírat od jara do pozdního podzimu, dokud má hezky zelenou barvu a nezačíná žloutnout. Ale můžeme ji si i běžně zakoupit v lékárně či bylinkářství.

Zvláštní tvar přesličky rolní ji dal v latinském pojmenování equisetum přirovnání ke koňskému ohonu. Celá řada starých receptur svědčí o tom, že byla populární už v antice a od té doby má široké léčebné uplatnění. Podle zvěrokruhu je tato bylinka přisouzena lidem narozených ve znamení Kozoroha.

Přeslička rolní je silně močopudná, takže je i schopna rozpouštět ledvinové kameny a písek v močových cestách. Dále výborně čistí cévní systém a celý organismus. Tím zabraňuje kornatění cév, zlepšuje látkovou přeměnu, krevní oběh a činnost srdce, snižuje krevní tlak, obnovuje zastavené močení, pomáhá při dně, revmatismu. Preventivně působí proti otravám olovem, těžkými kovy a po radioaktivním ozáření. Přeslička je také výborná svou schopností zastavovat krvácení. Zastavuje krvácení z ran, hemeroidů, pomáhá při krvácejících vředech, vykašlávání a zvracení krve. Při problémech se silnou menstruací pomáhají sedací koupele ze silného odvaru přesličky. Tato bylinka je i výborná k zlepšení kvality pokožky, nehtů a vlasů, protože obsahuje velké množství křemíku. Pleť projasní, nehty zpevní a vlasy prozáří.Velmi časté a osvědčené je vnější používání přesličky. Při krvácení z nosu můžete pomačkanou větvičku vložit přímo do nosní dírky. Droga má i značné dezinfekční účinky, slouží k omývání ekzémů, odstraňuje pocení nohou a je univerzální přísadou do různých koupelí.

Čaj z ní si připravíme následujícím způsobem: 2 polévkové lžíce drogy přelijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 25 minut luhovat. Potom scedíme a pijeme během celého dne po doušcích. Nálev si připravujeme denně čerstvý. Dětem do 3 let věku čaj připravíme takhle: 1 čajovou lžičku z předem uvedeného uvařeného čaje nalijeme do 2dcl převařené vody. Dětem po třetím roku do 6 let dáme 2 čajové lžičky čaje do 2 dcl převařené vody. Čaj pijeme nejlépe hořký, popřípadě jemně oslazený medem.

Přeslička rolní je vynikající bylinka. Ale její pitná kůra by neměla přesáhnout 2 měsíce. Po 2 měsíční přestávce můžeme kůru zopakovat.


V článku jsem použila materiály Dionýze Dugase a svoje zkušenosti.

Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz