Přichází doba elegantních mužů

zpět

Přichází doba elegantních mužů - tak by se daly shrnout poslední trendy v pánské módě. Tradiční pánská móda je popelkou v rodině "fashion". Oproti dámské módě podstatně pomaleji a neochotně přijímá nové prvky, je mnohem konzervativnější, téměř chybí prostor pro tvořivost.

Brzy se však mnohé změní. Mladá generace mužů se chce oblékat naprosto jinak, než jejich otcové a starší bratři - baví se o tom a zmiňují všechny přední módní domy. Doslova se v posledních měsících roztrhl pytel s novými publikacemi a bohatě ilustrovanými knihami na stejné téma: tradice pánské elegance. Například objemná holandská kniha "Gentleman" vyjmenovává všechny prvky pánského šatníku. Uvádí případy, pro které jsou vhodné, jakožto pravidla kombinování jednotlivých věcí. Mladá generace mužů, která si zvykla vidět své otce v potrhaných džínách, polovojenských bundách, náhodně zvoleném oblečení ve stylu "casual", chce pochopit a naučit se oblékat elegantně a vypadat jako "gentleman".

Zároveň je tu i další příčina obratu k luxusu: a tou je ekonomická konkurence ze strany levných výrobců textilu z Číny a dalších asijských zemí. Západní designéři mohou čelit této konkurenci a zároveň si udržet unikátní postavení značky zachovat si přízeň evropských zákazníků, pokud budou vyrábět luxusní oblečení a do svých kolekcí zařadí více elegantních oděvů pro slavnostní večery. Pro tento druh oblečení je velmi vhodný samet.

Samet, tkanina s vlasem na povrchu, je velmi vděčným materiálem. Vyvolává v nás pocit tepla, je útulný, měkký na omak, působí velmi romanticky. Nové technologie umožnily výrobu sametu nejen na tradiční bavlněné či vlněné osnově. Dnes nás designéři překvapují obzvlášť jemným sametem na základě kašmíru. Samet je hladký, potištěný, proužkovaný, vroubkovaný, reliéfní, dokonce se vzorem skotské kostky, s kovovou nití, imitace tvídu, samet, posetý krystaly Swarovski - zdaleka to není úplný výčet variací. Obzvláště aktuální je proto v zimním období, zejména pro slavnostní rauty či na plesy.

Samet a návrháři
Například Kenzo nabízí večerní obleky ze strakatého zlatavě-fialového sametu z květinovým potiskem. Vzor podtrhuje vlas sestříhaný v různé délce. Další italský návrhář, Francesco Smalto představuje večerní oblek z "čokoládového" sametu se zlatým popraškem. Blýská se jako vánoční ozdoba. Večerní obleky od Nina Ricci mají saka v délce nad kolena, z černého a béžového plyše. Dlouhé kabáty s rozšířenou siluetou a saka županového střihu od Gucciho jsou v barvě čokolády.

Pro svou pánskou kolekci na zimu 2006-2007 udělal Giorgio Armani ze sametu ústřední materiál. Gentleman od Armaniho má mnoho tváří, ale nikdy se neloučí se svým sametovým sakem. Asi jako samotný Armani, který se po skončení přehlídky na Milánském fashion week uklonil publiku v sametovém saku. Modelové předváděli rovněž sametové kalhoty volného střihu s vysokým pasem.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz