Prožezávání zoubků u dětí

zpět

Obvykle mezi čtvrtým a pátým měsícem věku děťátka se začínají klubat první zoubky. Obvykle to rodiče poznají tak, že robátko hodně sliní, strká si věci do pusy a otírá si je. Dásně jsou zarudlé a citlivé na dotek. Každé dítko je originál, tudíž některé z nich tuto událost absolvují bez jediného příznaku, jiné jsou podrážděné, plačtivé a nemohou spát. Problémy s prořezáváním jsou většinou nejsilnější u prvních pěti zoubků. Ale jsou miminka, která trpí bolestmi a jinými nepříjemnostmi až do 2 let věku.

NEDEJTE NA POVĚRY:
Pozor! Jsou rozšířené pověry, že prořezávání zoubků způsobuje průjem, zvracení, horečku či nechutenství, ale není to pravda. Jestliže dítě takto reaguje, problém je někde jinde. Se zuby to nemá nic společného.

NEJDULEŽITĚJŠÍ JE LÁSKA:
Co je ze všeho nejdůležitější? Samozřejmě dát dítěti co nejvíce projevů lásky. Dopřejte robátku objímání, nošení, hlazení. Například jemná masáž tělíčka je velmi zklidňující. Chovejte miminko třeba celý den a rozhodně nemusíte mít strach, že si ho rozmazlíte. Dodáte mu jen pocit jistoty a bezpečí, který při této tělesné změny potřebuje.

AROMATERAPIE:
Můžete si pomoci i aromaterapií. Éterický olej z levandule, mandarinky, ylang-ylangu mrňouska zaručeně zklidní. Nejlepší způsob je aplikace 2 kapek příslušné silice do 3 lžic vody do aromalampy. Aromalampa by měla být zapálená zhruba 2 x denně po dobu 20 minut. Nezvyšujeme dávky silic. Éterický olej musí mít uvedeno na lahvičce, že je 100% přírodní, jinak nekupovat. Pokud je například uvedeno 90% přírodní, zbylých 10% je syntetických, tedy velmi dráždivých. Obzvláště malé děti jsou na tyto látky velmi citlivé.

V lékárně se dá koupit silikonový kroužek, který je naplněn tekutinou. Dá se dobře vychladit v ledničce a jeho kousání dítěti znecitliví dásně a přinese úlevu. Kousátko se nesmí dát do mrazničky, protože by pak dítku mohla pusa omrznout.

Můžeme si pomoci i vychlazenou lžičkou, ale musíme jí přidržovat. Někdy může pomoct jemná masáž čistým prstem či jemným dětských kartáčkem.

Také vychlazené jídlo může mrňouskovi přinést úlevu. Například nakrájený chleba, housku, banán, jablko vložte do mikrotenového sáčku a dejte zmrazit. Potom dejte dítěti potravinu žužlat. Chlad pomáhá snížit citlivost dásní a tvrdší kousky zároveň při žvýkání masírují. Vždy ale zůstaňte dítěti na blízku, aby mu jídlo nezaskočilo. Tento postup se používá u dětí starších 6 měsíců.

Jestli se vám, zdá, že je situace neúnosná, můžete si v lékárně opatřit anestetické gely na prořezávané zoubky. Tyto prostředky tlumí bolest, i dávivý efekt. Já je příliš nedoporučuji, mám raději přírodní produkty. Pokud je již maminka mírně hysterická, protože se několik nocí nevyspala, je lepší zklidnit miminko tímto způsobem a dopřát klid oběma.

Již při prořezání prvního zoubku je důležité začít s ústní hygienou. Zprvu postačí zoubek několikrát denně otírat čistým plátýnkem, později kartáčkem. Dítě si musí začít na tento postup zvykat. Později můžete začít přidávat pastu. Dbejte na výběr zubní pasty, nesmí obsahovat barviva, umělá sladidla. Tuto kvalitu vám zajistí pouze přírodní kosmetika- organic product.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz