Pryč se stresem

zpět


Stres je takovým strašákem dnešní uspěchané doby. Trpí jím většina populace. Naše organismy jsou přizpůsobené na vypořádání se s krátkodobým stresem. Ale pokud tyto situace trvají delší dobu nebo jsou velmi intenzivní, ohrožuje to naše zdraví a organismus začne rychleji chřadnou a stárnout.


Jak působí stres na náš organismus?
Stres nutí náš endokrinní systém vypouštět vysoké množství hormonů, které následně oslabují celou naši imunitu. Dále poškozují srdce a cévy, zvyšují citlivost na vnější vlivy. Díky dlouhodobému stresu můžeme zatížit i naši mysl. Člověk pak začíná reagovat podrážděně, úzkostlivě, depresivně, nesoustředěně. Může rovněž trpět nespavostí, migrénami, chronickými bolestmi, celkovou slabostí a vyčerpáním.

Jak si pomoci?

Eleuterokok
Eleuterokok je blízký příbuzná slavného ženšenu. Má však mnohem intenzivnější účinky, organismus celkově posiluje, chrání před negativními účinky stresu, zklidňuje, je rovněž výbornou prevencí i podpůrnou léčbou rakoviny. Nejvhodnější forma užívání je v tinktuře. Na trhu jsou k dostání s přídavkem betaglukanu. To je látka získávaná z hlívy ústřičné, která rovněž silně posiluje imunitu a chrání před rakovinou. Kombinace eleuterokoku s betaglukanem je úplně ideální.

Levandule
Éterický olej z levandule je zvlášť vhodný pro chvíle uvolnění, relaxace. Používáme buď do koupele, k masážím či do aromalampy. Musím zdůraznit, že je důležitá kvalita této silice.Na etiketě lahvičky musí být uvedeno, že je 100% přírodní. Pokud tam není nic nebo například 96% přírodní, nikdy nekupujeme, zbylé 4 % jsou chemické, tedy dráždivé a rozhodně ne léčivé.

Aroma koupel si připravíme tak, že 4 – 5 kapek levandulového oleje zamícháme s 3 lžícemi panenského rostlinného oleje (mandlový, sezamový, lněný, olivový) nebo medu, mléka, smetany či mořské soli a nalijeme do vody ve vaně. Ke koupelím nikdy nepoužíváme neředěnou silici, protože se nerozpouští, ale plave na hladině. Mohla by se dostat do očí, úst, genitálií a podráždit.

Masážní olej si vyrobíme tak, že 4 kapky éterického oleje zředíme s 2 lžícemi kvalitního rostlinného oleje a můžeme masírovat.

Levandulový éterický olej můžeme používat na kůži i neředěný. Ošetříme s ním například různá poranění, štípance či jiné kožní neduhy.

Při silném stresu a úzkosti můžeme pro rychlé uvolnění vdechovat vůni přímo z lahvičky.

Pro celkové uvolnění je dobrá tato čajová směs
1 díl kořene kozlíku (tato droga má divnou vůni, ale v čaji už cítit nejde)
2 díly meduňky
1 díl máty
1 díl chmelu
1 díl hlohu
Všechny tyto přísady smícháme dohromady. Čaj si připravíme tak, že 1 lžící směsi přelijeme 1 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pak přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme po doušcích během dne. Tento čaj silně uklidňuje, proto není vhodný pro řidiče. Tato směs je vhodná i pro zklidnění před spaním.

Bachovy esence
Tyto květové esence jsou úžasným pomocníkem proti všem psychickým problémům. Při jejich výběru je dobré se poradit s člověkem, který se jimi zabývá či si prostudovat o nich literaturu.

Relaxace
Je vědecky prokázáno, že pravidelné relaxace pomáhají zklidňovat tělo i mysl a tedy působí i proti stresu. Vědomé uvolňování je nutné cvičit. Pomůže například cd s uvolňující hudbou a mluveným textem. Relaxaci bychom si měli dopřávat 2 x až 3 x týdně na půl hodiny.

Výbornou relaxací můžou být i koníčky. Například práce na zahradě, čtení oblíbené knihy, luštění křížovek, pletení či jiná kreativní činnost velmi účinně pomáhají od stresu.

Pohyb a cvičení
Každá pohybová aktivita je pro celý organismus a tedy i mysl naprosto úžasná. Zvyšuje totiž hladinu endorfinů, mozkových chemických látek, které zlepšují náladu a pomáhají překonávat stres a úzkosti. Doporučovaná dávka pohybu je denně 20 minut například rychlé chůze, jízdy na kole. A dvakrát týdně 1 hodinu protahujícího cvičení jako je například jóga, power jóga, pillates, kalanetika, aerobic či plavání.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz