"Štěstí! Co je štěstí?"...

zpět

Jako odpověď na tuto otázku asi většině z nás ihned naběhne slavná věta za zmíněného českého filmu. V tuto roční dobu, kdy nám pod nohama neustále chrastí popadané vlhké listí všech odstínů žluté, oranžové a červené a mokrý chodník, který nemá kdy uschnout, nad hlavami těžké mraky a padající mlha a v hlavách nic jen spěch, shonem nabité myšlenky, školní či pracovní starosti, se nemáme kdy zastavit a podzimní depresi zahnat pozitivní emocí jakou je pocit štěstí.

Ano, možná někde v hloubi duše a snad i navenek si říkáme "vždyť já tolik pracuji, abych se já a moje rodina mněla dobře, abychom byly šťastní", avšak v každodenním rytmu a shonu zapomínáme, proč to všechno děláme, zapomínáme být šťastní. Štěstí je však centrální potřebou v našem životě. Drobnými běžnými i výjimečnými radosti si zpříjemňujeme naše zaběhnuté fungování a často se zajímáme, zda i ti, kteří jsou kolem nás, naši blízcí, jsou šťastni. Sociální psychologové rozlišují mezi dvěma typy štěstí. První je štěstí dlouhodobé. Je to jakýsi způsob jak člověk nazírá na svět, jak k němu přistupuje jako k celku a jaké má vidění a náhled na věci kolem něj. Jinými slovy se někdy používá i pojem optimista. Věci a problémy vnímá z té lepší strany a v růžovějších odstínech a i potíže bere jako překonatelné. Nerozhází jej běžné strasti a přes ty větší se dostane snáz, protože entuziasmus a pozitivní ladění mu nedovolí klesnout na duchu a situaci vzdát. Druhým typem štěstí je krátkodobá emoce intenzivního štěstí. Znamená situační subjektivní prožitek radosti nebo uspokojení nad něčím, co se nám povedlo, nebo co nám způsobilo radostné nebo libé pocity.

Prožívat štěstí však není tak jednoduché. Bez noci by nebyl den a bez pláče smích. Antropologové a neurofyziologové poukazují na to, že lidský mozek nemůže pociťovat neustále pouze jenom štěstí. Neurotransmitery a různé hormony, jako například serotonin, který je známý jako "hormon dobré nálady", nemůžou být vylučovány pořád. Jejich účinek by pak zeslábnul a nemněl stejný efekt. Jako když nám naše nejoblíbenější čokoláda přestane chutnat, jakmile se jí přejíme.

Teď se naskýtá otázka "kdo je šťastnější?" Někdo, kdo má neutrální pohled na svět nebo je dokonce pesimistou, ale zažívá mnoho drobných prožitků štěstí, nebo ten, kdo život bere z lehkostí a radostí, no těch drobných každodenních radostí má měně, žije v průměrném životním stylu, avšak s optimismem. Odpověď je pravděpodobně v přístupu, jak se k situacím postavíme a jak je hodnotíme. Jeden vidí pohár poloprázdný a druhý poloplný. Důležité je vědět si vychutnat i nepatrné každodenní radosti všedního dne, umět se zasmát, prožít upřímnou radost nad zdařenými věcmi. Je jasné, že tyto situace nepřicházejí pořád. O to víc třeba si je uvědomovat, když se objeví. A naopak, když se nám zdá, že štěstí jaksi nepřichází, že jsme už dlouho nezažili onen pocit radosti nad příjemnou situací (krátkodobé štěstí) se zdravou dávkou optimismu a pozitivního náhledu na svět, sami změníme optiku a věci budeme prožívat snáz.

"Šťastný není ten, kdo se druhým zdá šťastný, ale ten, kdo se sám pokládá za šťastného."
Lucius Annaeus Seneca

Zpracováno podle: Iva Stuchlíková: Základy psychologie emocí.

Michal Polakovič
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz