Rozmarýnové sušenky

zpět

Malá rozmarýnová sluníčka se bez okolků připojí k vaší odpolední kávě a nebo se stanou nepostradatelným doplňkem čaje o páté. Nevěříte?

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis) je, jak byste se dozvěděli ve středověku, skvělým prostředkem k zahánění zlých duchů, ale hlavně lečivá rostlina a specificky aromatické koření. Podporuje chuť k jídlu a trávení, působí pozitivně na psychiku a tělo a výborně se hodí do pomerančem provoněných sušenek :-)

Rozmarýnové sušenky
50 g změklého másla, 4 lžíce moučkového cukru, kůra z 1 chemicky neošetřeného pomeranče, 4 lžíce citronové šťávy, 1 větší vejce, 2 lžičky nasekaného čerstvého rozmarýnu, 180 až 200 g hladké mouky, případně ještě moučkový cukr

Máslo utřeme s moučkovým cukrem. Přidáme kůru a šťávu, žloutek a ušleháme. Vmícháme posekaný rozmarýn a promícháme.
Po částech přidáváme hladkou mouku a stále promícháváme. Vytvoříme kompaktní tuhé těsto, které se ale nesmí drolit. Vytvarujeme kouličku, zabalíme do igelitu a necháme v chladu odležet 30 minut.
Předehřejeme troubu na 180 stupňů Celsia. A plech vyložíme pečícím papírem.
Těsto vyválíme na pomoučeném vále na placku a vykrajujeme sušenky o průměru 6 cm. Sušenky dáme na plech, potřeme vyšlehaným bílkem, případně ještě pocukrujeme moučkovým cukrem a pečeme asi 15 minut.

Pokud použijete menší tvořítko a vykrájíte drobnější sušenky, nezapomeňte zkrátit i dobu pečení! Na sušenky o průměru asi 3 cm stačí 10-11 minut.

Pro zpestření můžete do těsta zamíchat 40 g kandované pomerančové kůry, jako jsme to zkusili my. V tom případě budete potřebovat o něco méně mouky a sušenky budou také o něco sladší.

Citrusy s chemicky neošetřenou kůrou koupíte v prodejnách s biopotravinami a v některých supermarketech, například v Hypernově najdete v oddělení ovoce a zeleniny bio koutek.

Čerstvý rozmarýn prodávají v květináčku především v zahradnictvích. Objednat si jej ale můžete i přes internet, na stránkách Zahradnictví manželů Krulicových.

Upozornění: v malých dávkách, jako koření, nepředstavuje rozmarýn riziko. V množstvím větším není vhodný pro těhotné a kojící ženy - mohlo by dojít k vážnému ohrožení dítěte. U lidí trpících epilepsií může rozmarýn vyvolat nebo zhoršit epileptický záchvat. Opatrnosti je třeba také při užívání u dětí a u osob trpících vysokým krevním tlakem. V těchto případech je vždy na místě konzultace s lékařem.

Zdroj: www.foodlife.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz