Sametově hebká šalvěj je silná v léčivých účincích

zpět

Pokud roste na zahrádce, není třeba se chystat na smrt. Tak psal kdysi dávno Galén. Snad proto ji místně nazývají smrtka. Ano, řeč je o kořenité a léčivé bylince - šalvěji.

Její domovinou je slunné Středomoří, kde listy získávají dostatečné množství silic, tříslovin a pryskyřic. Ty jí dodávají stahující a antiseptický účinek. Působí spolehlivě při zánětech v ústní dutině a hrtanu, při bolestech v krku a zahlenění. Ve formě odvaru desinfikuje špatně se hojící a mokvající rány. Vnitřně šalvěj posiluje a zklidňuje nervy, upravuje zažívání, staví průjmy a povzbuzuje vylučování moči a žluče. Při letošních vedrech je dobré vědět, že pití odvaru nebo užívání prášku z drcených sušených lístků významně snižuje pocení (ale i sekreci mateřského mléka). Žvýkání čerstvých listů šalvěje potlačuje zápach z úst. Vzhledem ke značnému množství jedovatého thujonu nelze drogu používat libovolně a dlouhodobě.

Svou léčivou pověst šalvěj lékařská (Salvia officinalis) získala již velice dávno. Pohanští šamani její omamné síly využívali k vykuřování, staří Římané s ní kořenili svá masitá jídla. Ostatně slovo zdravý (salvus) se odráží i v jejím latinském názvu. Ve středověku se běžně připravovala "šalvějová voda", výluh, jenž se užíval po dobu třiceti dní po dvou nebo třech lotech ráno a večer na tišení kašle nebo při špatných játrech. V herbáři Lonicera se píše: "Kdo sní ráno tři lístky šalvěje se solí, tomu ten den neuškodí jed a špatný vzduch." Co ale můžeme vyzkoušet zcela bezpečně, je silný odvar z listů, jímž si po umytí propláchneme vlasy. Ty dostanou po opakovaném použití velice tmavý odstín- tip pro brunetky, a zároveň se zabrání tvoření lupů. Příjemným a uklidňujícím se stane i poležení v teplé vodě s šalvějovým odvarem.
Vytrvalá rostlina může vyrůst (ve své domovině) až do výšky jednoho metru. Horní části lodyh jsou bylinné, spodní dřevnaté. Řapíkaté, podlouhlé listy mají svraskalý povrch a stříbrošedou až zelenkavou barvu. V mládí jsou plstnaté, později na líci lysé. V červnu a červenci rozkvétají příjemně voňavé fialové květy. Tvoří chudé lichopřesleny dvoupyskatých květů. Trubka koruny je dole zarostlá věnečkem chloupků, jenž brání nepovolanému hmyzu v přístupu k medovým žlázkám. Aromatickým šalvějím se daří na slunném a sušším stanovišti. Aby zahrádku zdobily, po odkvětu je seřízneme. Rozmnožuje se snadno na jaře semeny, řízky nebo na podzim dělením trsů. Jako jiné rostliny, i šalvěj se vyskytuje v mnoha dalších vyšlechtěných variantách, bohatě kvetoucích, s listy i purpurově červenými a stává se ozdobnou stálicí v našich zahrádkách.
Tip pro ekologickou zahrádku: vysazená šalvěj odpuzuje plže a bělásky!

Zdroj: www.living.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz