Sauna v horkém létě? Proč ne?

zpět

Venku panuje léto a tím pádem jsou i denní teploty velmi vysoké, mnohdy překračující 30°C, tak proč tedy navštívit právě saunu? Pravidelný pobyt v sauně pomáhá vytvářet ochrannou bariéru vůči nemocem a celkově podporuje naše zdraví.

Saunování má především výborný preventivní účinek. Pravidelné saunování zvyšuje odolnost organismu vůči běžným infekcím horních cest dýchacích, povzbuzuje a vylaďuje nervové i hormonální funkce organismu a pomáhá orgánům při intenzivním pocení zbavovat se ve zvýšené míře zplodin látkové přeměny.

Možnosti saunování
Volit můžete mezi domácí a veřejnou saunou. Každá z nich má své kladné, ale i záporné stránky. Domácí sauna, jak nám již z názvu napovídá, je taková, která je umístěna v domě. K velkým výhodám patří zejména její soukromí, hygiena a možnost saunování, kdykoli se nám zlíbí. Veřejné sauny jsou zpravidla umístěny ve sportovních klubech, bazénech nebo hotelech. Jste plně odkázáni na jejich otevírací době a k dispozici by vám měla být kvalifikovaně vyškolená obsluha.

Infrasauna
Kabina infrasauny bývá většinou prostorově menší než finská sauna. Vyznačuje se nízkou spotřebou elektrické energie a rychlým vyhřátím (5-10minut). Teplota se pohybuje od 40-60°C. Pocení je intenzivnější, neboť infračervené záření proniká hluboko do tkání. Z toho důvodu není třeba opakovat cyklus prohřátí a zchlazení, jako v sauně finské. Infrasauny jsou vhodné především pro sportovce, mohou je však využívat i všichni, kterým může pomáhat při chřipce a nachlazení, celulitidě, odbourávání kalorií a tedy snižování tělesné hmotnosti, revmatických potížích a řadě dalších zdravotních problémů.

Finská sauna
Této sauně se mnohdy říká také sauna suchá. Saunování zde probíhá při vysoké teplotě (85-100°C) a nízké vlhkosti vzduchu. Postup procedury je rozdělen do fází, ve kterých dochází k přehřátí a ochlazení organismu. Teplo urychluje enzymatické procesy v těle, aktivizuje buněčný metabolismus, cévy se rozšiřují a umožňují lepší prokrvení tkání. Zároveň se uvolňují svaly, což zlepšuje pohyblivost kloubů. Při ochlazení se zužují cévy a opakovaným střídáním tepla a chladu dochází vždy po chladné fázi ke zvýšení rychlosti zpětného proudění krve v žilách.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz