ŠESTINEDĚLÍ A JEHO PŘIROZENÉ JEVY

zpětO raném šestinedělí jsem se již zmínila v předchozím článku, ale je určitě dobré si říci podrobněji o jeho průběhu a hlavně konci.


Cvičení v šestinedělí
Cvičení právě v tomto období je velmi důležité, protože pomáhá tělu vrátit se do původního stavu, dále zpevňuje pánevní dno a břišní stěnu. Podporuje děložní involuci a dobře prokrví svaly pánevního dna a zlepší činnost a hlavně výkonnost všech orgánů. Žena by se nikdy neměla domnívat, že péče o dítě a práce o chod v domácnosti ji nahradí cvičení. Pohyb to sice je, ale neposiluje ty svaly, které byly v těhotenství nadměrně zatížené. A právě ty je třeba pravidelně posilovat. Mnohé ženy se ptají - Kdy je nejvhodnější začít s cvičením? Vhodná doba je po propuštění z porodnice domů. Každý den stačí alespoň 15 minut. Letáček s vhodnými cviky se běžně dává při odchodu z porodnice. Důležitá je však pravidelnost!

Bolesti v kříži
Hodně žen si po porodu a v průběhu šestinedělí stěžuje na bolesti v kříži. Většinou se jedná o přetížení této oblasti nevhodným pohybem - nahýbání se k miminku, nalití prsou mlékem, nesprávná poloha při kojení. Základní pravidla k odstranění těchto bolestí jsou - změnit polohu kojení, například v leže, změnit výšku nastavení postýlky a přebalovacího stolu. Pro miminko je nejlepší, když ho žena nosí uvázané v šátku nebo v kapse, ne v náručí, tento způsob může také ulevit zádům.

Nervozita v šestinedělí
Při porodu a následně po něm dochází k velkým hormonálním změnám, které velmi silně působí na psychiku žen. Stávají se citlivější, plačtivější, zranitelnější, úzkostlivější. Dovedou často plakat bez zjevné příčiny. Obyčejně pomůžou rozhovory s ženami, které již porod zažily, partnerem či někým blízkým. Maminky potřebují podržet, vypovídat se a ujistit, že na všechno nejsou sami a mají o koho opřít. V období šestinedělí se ale mohou objevit zcela vážnější duševní problémy, poporodní deprese a tzv. laktační psychózy. Obvykle mohou nastoupit 4 až 10 den po porodu, v době kdy nastupuje laktace. Tyto problémy se projevují nezájmem o dítě, celkovou skleslostí, těžkými depresemi. Tyto poruchy je vhodné řešit s odborníkem, určitě by se neměly jen tak přecházet.

K posílení a zároveň uklidnění může ženám opět pomoci aromaterapie. Výborné jsou 100% přírodní éterické oleje z levandule, meduňky, neroli, pačuli. Dáváme je buďto do aromalampy či je smísíme s emulgátorem k masážím či koupelím. Podrobnější návody jsem již uvedla v předešlých článcích. Těmto psychických problémům můžeme též předejít zvýšením přísunu hořčíku, který posiluje nervový systém.

Padání vlasů, návaly pocení
Padání vlasů je velmi častým problémem u žen na konci šestinedělí. Ženy obvykle s hrůzou sledují jak jim řídne kštice. Brzy se však tato situace změní, vlasy opět začnou růst a dokonce se stává, že se změní jejich struktura. Jemné vlasy se zpevní, rovné zase zvlní a naopak. Pomoc s tímto problémem může odvar z kopřivy, kterým si budou přelévat vlasy po umytí. A také zvýšení přísunu vitaminů skupiny B, zinku, křemíku, tyto prvky jsou obsaženy například v melase (viz, článek o melase).

Podobně jako ženy v menopauze, mají i šestinedělky pocit, že se koupou v potu. Tento stav způsobuje nerovnováha hormonů. Koncem šestinedělí tento stav zmizí.

Zapomnětlivost
V pozdním šestinedělí se u menšího procent žen objevuje velká zapomnětlivost. Ta je obvykle příznakem anémie - nedostatku železa. Aby žena tomuto problému předešla je dobré užívat tyto prvky neustále, například v melase.

První menstruace
Když se první krvácení objeví 6 až 13 týdnů po porodu je možné, že se jedná o první menstruaci. I u některých kojících žen se stává, že se pravidelný cyklus objeví tak brzy po porodu. Obvykle však kojící matky nedostávají menstruaci i rok. První krvácení bývá velmi silné a dosti bolestivé. S menstruací se navrací přirozená hormonální rovnováha.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz