Slavná šedesátá léta aneb nekonečná vlna retrodesignu

zpět


Období šedesátých let bývá velmi často spojováno s procesem společenského uvolnění a užívání si relativní svobody. Je to doba plná hippies, rock and rollu a psychedelie. Zároveň si není možné nevšimnout velmi charakteristického tvarosloví a barevnosti interiérového či nábytkového designu, v jehož případě se dá hovořit málem až o "slohových" rysech. Již několik let se "sixties" v různých vlnách vrací a neustále pro sebe získávají nové obdivovatele.

Žádné období, které přišlo po druhé světové válce, nemá své příznivce ohlížející se dnes ze vzdáleného břehu jednadvacátého století směrem do minulosti, navíc s nostalgií a podvědomou touhou vrátit se. Existuje množství příznivců konkrétních historických událostí nebo epoch, populární je např. období napoleonských válek, ale pokud budeme pátrat pouze v moderní historii a navíc pak v období posledních desetiletí, tak nenajdeme nic. Výjimkou jsou až ony "sixties" které dodnes oslovují nejen pamětníky, ale i nové mladé lidi. A je to pochopitelné. Šedesátá léta se totiž jako jedná neustále vrací v různých vlnách retro designu a nikdo toho ještě nemá dost.

Barvy a oblé tvary
Charakteristickým znakem je výrazná barevnost i obliba plastů jako nových materiálů poskytujících dosud nebývalé tvarové možnosti. Stejně tak jsou šedesátá léta typická jakou si snesitelnou mírou kýčovitosti a manýry, která je ale právě tím, co je vyhledáváno, co dnes poutá pozornost a co vyhovuje svou někdy až "crazy povahou". Zvláštní je např. obliba syntetických kožešin jako interiérových doplňků.
Šedesátá léta také milují oblé proudnicové tvary. Mají sex apel, jsou hravá, barevná často syntetická až psychedelická.Poslouchají Jimiho Hedrixe, čtou Ginsberga nebo Burroughse, často nosí kalhoty do zvonu a nebojí se v mnohé experimentovat. Vzešel z nich pop art rukou Andyho Warhola a dnes jsou asi nejsilnější inspirací pro četné vlny retro designů.
Stejně tak je možno spatřit "zlaté časy" jako inspirační pozadí tvorby mnohých renomovaných designérů současnosti, mezi něž patří např. Tom Dixon nebo Marc Newson. A co vy? Posloucháte Hendrixe?

Zdroj: www.living.cz; Jaroslav Zákolanský
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz