Sny a jejich záludnosti

zpětSpánek je fyziologická změna vědomí, při které dochází ke kvalitativnímu snížení bdělosti i psychomotorických funkcí. Avšak mnoho otázek kolem spánku a snění zůstává pro nás pořád záhadou. Některé problémy týkající se lidského spánku a snů se vědcům podařilo poodhalit více, jiné méně.


Má sny každý?
Ano. Laboratorní studie spánku prokazují, že během REM spánku, co je jedna z fází spánkového rytmu, se sny vyskytují u každého. Během této fáze je mozková aktivita velmi výrazná a EEG v této fázi se velice podobá EEG při bdění. Sní tedy opravdu každý. Kdo má pocit, že jemu se sny nesní, jde spíše o potíže s jejich zapamatováním. Tehdy záleží na mnoha okolnostech, zda si je zapamatujeme. Závisí to např. na tom, v jaké fázi spánku se probudíme, zda začneme hned myslet nad jinými věcmi, např. nad denními povinnosti apod.

Jsou sny barevné?
Většina snů bývá barevných, i když si toho lidé nemusejí být vědomí, či už z důvodu potíží se zapamatováním si svých snů anebo proto, že se barvy vnímají jako přirozená součást vizuální percepce, které bereme už jako samozřejmé.

Mají sny nějaký význam?
Sny můžou být užitečnými při pochopení svých pocitů. Mnohdy ani až tak nezáleží na samotném obsahu svých snů, jako spíše na tom se dopátrat, proč se mi to a to přisnilo, proč se mi toto téma objevuje ve snech. Sny nám tak pomáhají najít význam našich pocitů, myšlenek, motivů a hodnot. V různých profesích, např. umělecké oblasti, spisovatelé, malíři či vědci často čerpají náměty či inspiraci právě ze svých snů.

Co znamenají opakující se sny?
Sny, které se nám zdají pořád a pořád dokola třeba i v průběhu roků, tzv. rekurentní sny, znamenají jistou paralelu mezi snem a našimi pocity, myšlenkami, chováním. Nemusejí znamenat nic mysteriózního nebo paranormálního. Můžou poukazovat na to, že nějaký okruh našeho života nemáme v reálním životě pořád dořešený, nějaké myšlenky se nám vracejí do mysli a přenášejí se pak do snu.

Jsou noční můry normální?
Když se vyskytují pouze sporadicky, nepoukazují na vážnější problém. Noční můry můžou způsobit různé vlivy, např. léky (jejich užívání, ale i vysazení, změna), traumatická nebo emocionální situace zažitá v poslední době, choroba či onemocnění, jídlo apod. Mnohem běžnější však bývají u dětí. Když se noční můra vyskytuje častěji a víckrát, může znamenat nějaký problém či patologii (stres, prožité trauma apod.)

Mohou sny předpovídat budoucnosti?
Podobné sny bývají projevem určité obavy obecně, s nějakým stresem či zátěžovou situací, kterou člověk aktuálně prožívá nebo prožil. Mozek má tendenci nevědomost překrýt něčím, co zná. Když nás tedy trápí nějaká obava z budoucnosti (např. máme před zkouškou, nebo příbuzného v nemocnici) a mozek samozřejmě neví, co bude dál - a tak si na základě předchozí zkušenosti "zalátá" tuto mezeru tak jak umí. Či už vzpomínkami či zkušeností z minulosti (např. situacemi ze zkoušky z dřívějška, nebo i výjevy z televize nebo prožitých situací, které se nám udály v minulosti apod.).

Je možné kontrolovat své sny?
Často se tak stává. Jde o takzvaný lucidní sen, při kterém máme pocit, že jsme vzhůru (známé jsou situace, když nás ve snu někdo honí a my si v něm řekneme "to nic, vždyť je to jen sen". A na základě toho se pak probudíme). Pomáhá taky si před spaním vsugerovat nějakou myšlenku, která nám pomůže své sny víc ovlivnit. Jinou kategorii jsou tzv. strážné body. Díky ním jsme schopni mít svůj spánek pod kontrolou. Strážné body umožňují matkám se probudit na sebemenší pohyb nebo zvuk svého miminka, nedovolí nám spadnout z postele, protože i během spánku strážnými body vnímáme konec postele, když se třeba přetáčíme, v minulosti např. umožňovali indiánům spát za jízdy v sedle svého koně aniž by spadli apod.

Sny jsou tedy do značné míry zrcadlem fungování našich fyziologických pochodů. To, jaká je teplota místnosti, zdravotní stav, metabolismus, stravování, senzory a smysly - to všechno ovlivňuje náš spánek. Létací sny bývají třeba způsobené podrážděním vestibulárního aparátu vnitřního ucha, který ovlivňuje vnímání polohy a pohybu vlastního těla. Nicméně, za našimi sny se skrývá i nepřezkoumaná a vědě zahalená tajemství, které se zatím nedají nijak vysvětlit. Pak už jsou hranice mezi záhadou, mystériem, paranormálními jevy a vědou velice tenké.

Autor: Mgr. Michal Hanzlovský
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz