Špatným opalováním stárneme

zpět


Sluneční paprsky nás přímo vybízejí k tomu, abychom sebou někde, nejlépe u vody, plácly a nasbíraly bronz. Jenže všechno má svá pravidla.

Opálená pokožka láká asi každou dívku i ženu. Jenže každá krása taky něco stojí. Mějme na paměti, že pokožka, kterou intenzivně vystavujeme slunci, rychleji stárne a snadno se na ní vytvářejí vrásky.

Vliv slunečního záření na pokožku
UV sluneční záření se dělí na další tři oblasti, na UVA, UVB a UVC záření:

UVA - zapříčiní okamžité zhnědnutí kůže, které ale nevydrží a rychle zmizí. Jeho účinek se postupně hromadí a může se negativně projevit až po nějaké době. Toto záření proniká do horní vrstvy pokožky, a proto se mu často dává za vinu vznik pigmentových skvrn, stárnutí kůže a jiné degenerativní změny.
UVB - způsobuje spálení kůže a s odstupem její zhnědnutí (pigmentaci). Sluneční paprsky velmi intenzivně zasahují vrchní část kůže a aktivují melanin, který ovlivňuje tvorbu pigmentu. Dlouhodobé působení tohoto záření může vyvolat záněty, alergické reakce či dokonce rakovinu kůže.
UVC - toto záření na zemský povrch neprochází.

Rozhodující je také období a čas:
V letních měsících je UV záření až 3x silnější než v zimě. 50 % záření z celé denní dávky dopadá na zem v čase od 12. - 15. hodin letního času. To znamená, že v tomto čase bychom se měli před sluncem raději někam schovat a nevystavovat se mu. Někdo si myslí, že když se schová pod slunečník, že se dostatečně ochrání před sluncem, ale není tomu tak. Paprsky se odrážejí a zasáhnou nás i tady.

Jak se tedy chránit?
Pokud se chystáte na pláž, nezapomeňte na kvalitní opalovací krémy s ochranným faktorem (SPF). Díky narušené ozónové vrstvě, je nutné vybírat přípravky s velkou péčí a s vyšším ochranným faktorem. Je třeba, abyste znali kvalitu svojí pokožky, protože jen tak zvolíte ten správný opalovací přípravek. Světlé typy se totiž daleko dříve a rychleji spálí, než tmavovlásky se snědou pletí. Rozhodně na opalovacích přípravcích nešetřete, vynaložená cena se vám mnohokrát vrátí v podobě krásné bronzové pleti. Přípravky použijte asi o hodinu dříve než se vystavíte na slunce. Slunění provádějte postupně a po malých dávkách.

Po každém slunění je třeba pokožku ošetřit vhodnými přípravky po opalování. Pokožku příjemně zchladí, vyživí a hydratují. Navíc, pleťové krémy s ochranným faktorem se doporučuje používat po celý rok, nejen v letních měsících.

Opalovat se nebo raději ne?
Pokud se budete opalovat s mírou a bezpečně, nemusíte mít obavy z následků. Každé slunění pokožku velmi vysušuje, a tak se nic nemá přehánět. Mnoho žen volí náhradní variantu a jdou radši do solária. Ale i tady je třeba používat ochrannou kosmetiku určenou pro solární opalování. I tady totiž hrozí, že pokud budeme pokožku opalovat často a nebudeme ji chránit, začne viditelně stárnout.
Snad nejbezpečnější je použít k opálení samoopalovací přípravky. Pravda je, že se musí dobře vybírat mezi škálou nabízených výrobků. I zde se nevyplácí šetřit, abychom se samy sebe nelekly, když krém špatně rozetřeme nebo dokonce budeme mít nepřirozenou barvu.

I na věku záleží
Obzvláště nebezpečné je sluneční záření pro citlivou dětskou pokožku. Kojenci by přímému slunečnímu záření neměli být vystaveni vůbec. U právě narozených dětí se teprve tvoří přirozená ochrana proti UV záření. Batolata by na slunci měla být maximálně 1 hodinu denně když si hrají a nebo se koupají. Tedy v žádném případě ne tak, jak to děláme my dospělí - lehnout si a slunit se.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz