Sušené ovoce je zdravou alternativou nezdravých pamlsků

zpět

Vánoce, svátky plné hojnosti v jídle i pití. Pro mnohé jsou to i svátky nabytých kil. Nemusí to tak ale být vždy. Pokud víte, co mlsat. Kromě čerstvého exotického i tuzemského ovoce a ořechů přichází na náš stůl i ovoce sušené. A na tom si pochutnat můžete. Bez výčitek.

Sušené ovoce je skvělou alternativou za kalorické cukroví, tučné máslové dortíky nebo přesolené chipsy a arašídy. Rozhodně je zdravější, co se obsahu živin týče. Pokud bychom však srovnávali kalorické hodnoty sušeného ovoce a klasických cukrářských pochutin, asi bychom nedošli k tak uspokojivému výsledku, jaký bychom na první pohled očekávali. Ovoce a zvlášť to sušené je bohaté na cukry. Ovoce při sušení ztrácí většinu vody a razantně ztrácí na objemu. Může se nám například zdát, že když sníme hrstičku sušených banánů, je to jako bychom teprve ochutnali. Ve skutečnosti jsme již spořádali celý banán!

Mezi kaloričtější druhy ovoce patří právě banány, broskve nebo meruňky. Ty musíte jíst opravdu opatrně. Naopak sušená jablka, ananas (neslazený) nebo jahody mají kalorické hodnoty nižší. Sušené švestky jsou účinným přírodním projímadlem. Pokud si opravdu pozorně hlídáte linii, měli byste si na sušeném ovoci pochutnávat spíše v dopoledních hodinách. K snídani si je nasypejte do müsli, tvarohu, jogurtu, samotné je zobejte při svačině. Pokud jste však zvyklá i večer při televizi něco pojídat, pojídejte raději sušené ovoce, než sušenky a koláče.

Největším plusem sušeného ovoce je vysoký obsah zdraví prospěšných látek. Vitamíny, minerály a antioxidanty se v nich vyskytují v opravdu velkém množství. Vysoký je i obsah vlákniny, která je důležitá pro správnou funkci střev a správné vyprazdňování.

Sušené ovoce si můžete sama koupit, což je jednodušší, nebo sama nasušit, což je levnější a mnohdy i chutnější. Jablečné křížaly si nasušíte i na papíře na topení, na ostatní ovoce budete potřebovat sušičku na ovoce. Seženete ji v ceně od jednoho tisíce až do čtyř tisíc korun. Sušit v ní můžete nejen spoustu druhů ovoce, ale i některé druhy zeleniny. Zajímavá je například sušená mrkev.

Ze sušeného ovoce a oříšků pak snadno vytvoříte i chutné nepečené cukroví, které můžete mlsat místo kalorických rohlíčků a slepovaných koleček.

Taková mňamka ale nezůstane jen pro vás. Zachutná celé vaší rodině i návštěvám. Proto doporučujeme nakoupit nebo nasušit ovoce určitě ve větším množství. Exotickou kuchyni můžete vyzkoušet použitím sušeného ovoce při přípravě pečeného masa nebo omáček.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz