Svatojánský chléb, zdravé mlsání

zpět

Rohovník obecný, stále zelený keřík ze Středomoří, začíná být velkým favoritem i u nás. I když v nádobě asi slaďoučké lusky nevypěstujeme, přece jen potěší vzhledem a zaujme svými zajímavými historickými aspekty.

Rohovník obecný ( Ceratonia siliqua L.), ve volné přírodě ve své domovině v Palestině a ve Středomoří, dorůstá až patnácti metrů. Upozorní na sebe rozpukanou hnědou kůrou, červenými bezkorunnými květy vykvétajícími přímo na kmeni nebo starších větvích, a tmavě zelenými, lesklými a sudozpeřenými listy. Vůbec nejzajímavější jsou sladké plody - tmavohnědé tlustostěnné, jedlé a aromatické lusky, plné tvrdých a hladkých semen. V plné zralosti krásně chrastí a děti si díky nim mohou utvořit i kastanětovou kapelu.

Různé názvy
V lusku je okolo dvaceti semínek, jež se vyznačují pozoruhodnou vlastností, všechny váží totiž úplně stejně, 0, 2g. Řekové je nazývali karation a používali jako závaží k vyvažování drahokamů. Naopak Arabové je pokřtili na kharrub - karob. Karob získal nezastupitelné místo v oblasti potravinářského průmyslu jako zdravější náhrada čokolády. Obsahuje vitamíny skupiny B, minerální látky (draslík, hořčík, vápník) a stopové prvky (železo, mangan, chrom, měď, nikl). Dále je bohatým zdrojem vlákniny, která zlepšuje trávení, vylučování a aktivuje trávicí enzymy. Karobová mouka má protiprůjmové účinky a příznivě působí na nemocné trpící celiakií.

A do třetice, český název rohovník je odvozen od tvaru plodů, zahnutým do podoby rohu, asi třicet centimetrů dlouhého.

Zdroj: www.living.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz