Svatováclavské slavnosti 2018

zpět

Pakli-že hledáte místa se správnou svatováclavskou atmosférou nejen pro sváteční procházku, tak se zkuste porozhlédnout okolo sebe a zjistíte, že Václav na vás pohlédne z nejednoho koutu.

Nechte se inspirovat zajímavou atmosférou
Když mluvíme o svatováclavském geniu loci, tak musíme zmínit tři nejslavnější svatováclavské destinace - pražské Václavské náměstí s Myslbekovou sochou, Starou Boleslav a samozřejmě svatováclavskou kapli v katedrále svatého Víta. Staroboleslavský kostel Nanebevzetí Panny Marie skrývá tzv. paládium - medailon s Panou Marií, který údajně svatému Václavovi věnovala jeho babička Ludmila. Poklad ještě větší hodnoty je uzamčen v pražské katedrále - české královské korunovační klenoty.

Praha

Pokud bychom chtěli zůstat v Praze, zavítat na další turisticky velmi vděčné místo a ozvláštnit si procházku po Karlově mostě, tak při troše snahy mezi sousošími naleznete hned tři svaté Vaclavy... Svatováclavských soch je v Praze skutečně jak hub (václavek?) po dešti. Jen tak pro inspiraci - například mariánský sloup na Hradčanském náměstí nebo Prašná brána.

Navštivte i další místa
Nezapomínejme však i na další místa naší republiky - Václav je jeden z nejoblíbenějších českých světců, takže o jeho sochy a další podoby zpřítomnění není nouze. Máte - li tip na místo se svatováclavskou atmosférou (socha, obraz, ulice...), tak ho určitě přidejte na náš fanouškovský profil. Vždyť i Václavák není jen jeden (v Krkonoších již vědí!).

Tipy na výlet
Svatováclavská jízda v Mladé Boleslavi 2018
Svatováclavská jízda historických vozidel, která se koná každoročně 28. září, představuje novodobou tradici významně obohacující nabídku společenských a zábavných akcí ve městě. Každoročně v tento den dopoledne z Komenského náměstí startuje dlouhá kolona několika desítek automobilových veteránů.


Valašská zahrada a svatováclavský jarmark v Rožnově
Největší podzimní zahradnické trhy v regionu spojené s historickým jarmarkem. Pořadatelé vyhlásili soutěž o nejlepší zavařeninu s názvem „Co jsme si zavařili, to si také sníme!“ Ochutnávka a vyhlášení vítězů proběhne v sobotu 29.9. od 10 hod., kdy hlavním porotcem bude Láďa Hruška!


Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi
Svatováclavská slavnost se koná každoročně v den sv. Václava v obou staroboleslavských chrámech – v bazilice sv. Václava i v poutním chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Vrcholem slavností bude koncelebrovaná poutní bohoslužba na Mariánském náměstí, které předsedá pražský arcibiskup.


Svatováclavské vinobraní na Pražském hradě
Co víte o historii a současnosti vinařského řemesla v Praze? A která pražská vinice je ta vůbec nejstarší? Ve svatováclavský svátek nabídne odpovědi na tyto a mnohé další otázky areál Svatováclavské vinice a Richterovy vily na Pražském hradě.


Svatováclavské posvícení na Dlaskově statku
28. září 2018 proběhne na Dlaskově statku v Dolánkách tradiční pořad, připomínající ukončení letní sklizně.


Svatováclavské slavnosti na Budči 2018
Tradiční oslava sv. českého patrona sv. Václava na hradišti Budeč s řemeslnými dílnami, divadly, šermíři a prohlídkami rotundy sv. Petra a Pavla.


Svatováclavské trhy na Václavském náměstí v Praze
Na Václavském náměstí v centru Prahy začnou v pátek 14. září Svatováclavské trhy, které jsou oslavou svátků knížete svatého Václava, patrona českých zemí. Tradiční slavnosti, které vyvrcholí 28. září, budou připomínkou jednoho z nejvýznamnějších českých svátků.


Stálá expozice Svatovítského pokladu na Pražském hradě
Do zrekonstruované kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu se po 20 letech opět vrátil Svatovítský poklad. Výstava představuje 139 předmětů vysoké historické a umělecké ceny. K nejvzácnějším patří půlmetrový zlatý relikviářový kříž, který se používal při korunovacích.


Svatováclavská pěší pouť Velehrad - Hostýn
Svatováclavská pěší pouť z Velehradu na Sv. Hostýn. Matice velehradská zve všechny poutníky k hojné účasti.


Svatováclavská slavnost na zámku Svijany
Přijďte s námi oslavit den Svatého Václava, patrona českého piva! 2. Svatováclavská slavnost na zámku Svijany se konná 28. září 2018 od 10:00 do 20:00 hodin.


Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla
Dodnes funkční rotunda Petra a Pavla, která na kopci u Zákolan stojí již 1100 let, pamatuje mladá knížata Václava a jeho bratra Boleslava, kteří se zde učili psát. Jedná se o vůbec nejstarší dochovanou stavbu v celých Čechách.


Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi
Románská bazilika sv. Václava s kryptou sv. Kosmy a Damiána je postavena na místě, kde byl podle tradice roku 935 zavražděn a po tři roky pohřben sv. Václav. Založil ji spolu s místní kolegiátní kapitulou po roce 1039 kníže Břetislav I. a vysvěcena byla roku 1046.


Karlův most – nejstarší most přes Vltavu
Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.


Kostel sv. Jana Křtitele ve Slavoňově
Krásný roubený kostelík ve Slavoňově je chráněn jako kulturní památka České republiky. Původní gotický kostel zde stával již v roce 1350 a zanikl pravděpodobně za husitských válek. Současný kostel byl vystavěn v roce 1553.


Kostel sv. Václava ve Zvoli
Kostel je dominantou obce a honosnou stavbou, která si zaslouží úctu a obdiv. Do dnešní podoby byl vystavěn v letech 1713 - 1717 podle projektu Jana Blažeje Santiniho Aichla.


Socha Bruncvíka na Karlově mostě
Na ohlaví mostního pilíře pod sousoším sv. Vincence Ferrerského se sv. Prokopem se nachází malebná socha Bruncvíka, legendárního českého rytíře který se podle pověsti vydal do světa, aby našel živého lva pro svůj erb.


Katedrála sv. Víta v Praze - absolutní vrchol gotické architektury
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.


Václavské náměstí v Praze - symbol české státnosti
Tradiční místo oslav, demonstrací a veřejných shromáždění, na kterém se odehrálo mnoho historických chvil. Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava.


Poutní místo ve Staré Boleslavi
Město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav vzniklo roku 1960 sloučením do té doby samostatných dvou historicky významných měst. Brandýs zažíval dobu své slávy v období Habsburků, Stará Boleslav je poutním místem spojeným s mučednickou smrtí sv. Václava v roce 935.


Palladium země české ve Staré Boleslavi
Palladium je památkou ojedinělého duchovního významu. Jedná se o malý kovový reliéf ze 14. století, legendou spjatý se sv. Václavem, reprodukující ikonografický typ Svatovítské madony.


Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí
Známý pomník sv. Václava stojící v horní části Václavského náměstí v Praze, vytvořil sochař Josef Václav Myslbek (1844-1922), který na něm pracoval více než třicet let.


Kostel sv. Václava v Broumově
Barokní kostel sv. Václava byl postaven podle projektu K. I. Dienzenhofera po roce 1729 na místě kostela broumovských protestantů. Kostel stojí u bývalé Dolní brány, v kopci směrem k náměstí. Fresky uvnitř kostela jsou pracemi slezského malíře Felixe Antonína Scheffera z roku 1784.


Svatováclavská vinice v Dřísech - nejstarší vinice v Čechách
V blízkosti obce Dřísy byla dle dochovaných zpráv založena, na slunné jižní straně vrchu Cecemín, první vinice v Čechách. Hospodařilo se na ní již v samotných počátcích vlády prvních Přemyslovců a podle ledegendy na ní pracoval i sám svatý Václav.


Klášterní vinohrad v Kadani
V zahradách Františkánského kláštera v Kadani najdete Svatováclavskou vinici, kde bylo v roce 1998 obnoveno pěstování révy vinné. Areál zahrad slouží veřejnosti v návštěvních hodinách po celý rok a dále k oslavám Svatováclavského vinobraní, masopustu a k dalším akcím.


Kopie korunovačních klenotů v Obecním domě
V prostorách Českého a Pánského klubu v Obecním domě v Praze je k vidění stálá výstava Kopie královské Svatováclavské koruny, která je nejvýznamnější a nejstarší součástí českých korunovačních klenotů.


Kostel sv. Václava v Břeclavi
Dnešní moderní kostel sv. Václava v Břeclavi stojí na Náměstí T.G.Masaryka na místě barokního kostela z roku 1756, který byl asažen bombou spojeneckých armád na konci II. světové války a zcela zničen. Součanská stavba byla dokončena roku 1995.


Kostel sv. Václava na Zderaze v Praze
Původně románský kostelík sv. Václava na Zderaze stával na svém místě ještě dávno před vznikem Nového Města pražského. V průběhu staletí byl vojenským skladištěm i součástí trestnice. Od toku 1927 jej užívá Církev československá husitská.


Dub svatého Václava ve Stochově
Stochov je město rozkládající se nedaleko Nového Strašecí. Podle pověsti se zde roku 903 narodil Svatý Václav. Jeho babička Svatá Ludmila zasadila v místech jeho narození dub, který ve městě roste dodnes a patří k nejstarším stromům v České republice.


Svatováclavská pouť Horová Štramberk
Oslava svátku národního patrona, modliteba za město i celý stát. Srdečně zve Orel jednota Štramberk.


Svatováclavská poutní mše na zámku v Náměšti nad Oslavou
Slavnost sv. Václava, patrona České země a náměšťské zámecké kaple.


Svatováclavské fotografování a Muzejní noc u Seidelů
O posledním zářijovém víkendu se u Seidelů můžete nejen nechat po oba dva víkendové dny vyfotit, ale také se v sobotu můžete zúčastnít Muzejní noci, která se každoročně koná v Českém Krumlově při příležitosti svátku sv. Václava.


Svatováclavské posvícení v České Skalici
Oslava ukončení sklizně s posvíceneckými leckdy rozvernými písněmi a bujarými tanci. K ochutnání budou posvícenské koláče, hnětynky a určitě i něco od masa!


Svatováclavské slavnosti v Třeboni
Stejně jako v jiných částech naší republiky se i v Třeboni na Masarykově náměstí budou dne 29. září konat Svatováclavské slavnosti. Těšit se můžete na příjezd svatého Václava a jeho doprovodu, dobré jídlo a pití, kopec zábavy. Akce je určena pro širokou veřejnost a zahájení je v 10 hodin dopoledne.


Svatováclavské vinobraní v Kadani
Návštěvníci si mohou prohlédnout výstavu zaměřenou na vinařství na kadaňsku, celý areál zahrad a průběh zpracování hroznů - mletí, odzrnění, rmutování a lisování a mohou ochutnat letošní burčák, čerstvý vinný mošt a víno.


Svatováclavský běh Vodňany
Přijďte si na sv. Václava zaběhat do královského města Vodňany! Už popáté zde proběhne již 6. ročník Svatováclavského běhu, který byl letos zařazen do seriálu závodů Jihočeského běžeckého poháru.


Gotický kostel sv. Václava v Mikulově
Jednou z dominant a vzácných památek zámeckého vrchu je gotický trojlodní kostel sv. Václava s věží umístěnou na jižní straně presbytáře. Do jeho oratoře měla šlechta přístup přímo ze zámku.


Karlovo náměstí v Praze - největší pražské historické náměstí
Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.


Kostel sv. Václava v Radnicích
Barokní novostavba z roku 1720, postavená podle návrhu Jakuba Augustona ml. na místě staršího kostela. Při kostele stála zvonice, byla situována v ohradní zdi hřbitova, severně od západního průčelí kostela. Nad vchodem je výklenek se sochou sv. Václava, patrona kostela.


Kostel sv. Václava ve Voticích
Z původně gotického kostela z počátku 13. století zůstala po požáru v roce 1731 gotická křtitelnice a dva náhrobní kameny z 16. století. K severnímu boku chrámu byla roku 1755 přistavěna kaple sv. Jana Nepomuckého. Součástí kostela je vyhlídková věž.


Kostel sv. Václava ve Vršovicích
Kostel na Čechově náměstí ve Vršovicích je proslulý pro svůj výrazný konstruktivistický sloh, ale i jako náročná stavba, realizovaná jako vůbec první kostel v Čechách s použitím skeletové železobetonové konstrukce. Byl postaven v letech 1929 – 1930 podle projektu architekta Josefa Gočára.


Skalní reliéfy a jeskyně Harfenice u obce Želízy
Soubor reliéfů od Václava Levého dostal svůj název podle ústřední postavy, sedící dívky s harfou. Soubor dále obsahuje pět monumentálních hlav a jeskyně s hlavami sfing na portále.


Vyšehrad - poznejte jedno z nejpamátnějších míst českého národa
Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. I na začátku 21. století si Vyšehrad uchovává magickou atmosféru a tajemství.

Více informací (a zdroj foto):
www.kudyznudy.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz