Syrová strava – jediná přirozená dieta nebo šílenství?

zpět

Určitě máte ve svém okolí vegetariány, kteří vyloučili ze svého jídelníčku veškeré maso včetně ryb. Někteří dokonce odmítají konzumovat i vajíčka, protože jsou taktéž zárodkem živé bytosti. Možná znáte i nějakého vegana, který se živí výlučně rostlinnou stravou a zásadně nenosí kožené boty, protože nechce používat nic, co nám „dávají zvířátka“. Myslíte si, že je to extrémní? Pokud ano, měli byste se seznámit s vitariánstvím!

Vitarián je člověk, který omezuje svůj jídelníček jenom na takzvanou „živou stravu“. Co to znamená? Základ je stejný jako v případě veganství – vyloučit ze stravy veškeré živočišní produkty. Navíc si vitariáni své jídlo nevaří a tepelně neupravují, zapovězeno je použití teploty nad 45 stupňů Celsia. Proč to dělají? Nejde jim o ochranu zvířat, ale o zdraví! Syrová strava je, alespoň podle jejich vyznavačů, jídlem plným života a jedinou přirozenou stravou pro člověka. Zachovává si totiž vysoký obsah enzymů, které se tepelnou úpravou ničí. Vitariáni přísahají na jejich léčivý účinek a tvrdí, že syrovou stravou vyléčíte nejen chřipku, ale třeba i rakovinu! A to už stojí za zbystření pozornosti!

Jídelníček vitariánu musí být „syrový“
Zeptáte se, co takový vitarián vlastně jí? Vždyť nemůže téměř nic z toho, co je pro nás běžné! Představte si, že byste nemohli sníst ani brambory nebo rýži, protože se musí vařit!

V létě je řešení poměrně snadné, máme k dispozici spoustu ovoce a zeleniny, ze kterých můžeme připravit pestrou paletu různých salátů. Pokud přidáme oříšky a semínka, takový salát nás zasytí jako hlavní jídlo.

Ale co budeme jíst v zimě? Je pravda, že nabídka exotického ovoce na našich pultech neustále roste, většina vitariánů však upřednostňuje domácí plodiny před cizokrajnými, které jsou podle jejich názorů méně přirozené. Paleta jídel splňujících přísné kritéria syrové stravy je však nad očekávání široká. Stačí jen změnit způsob přípravy!

Luštěniny nevaříme, ale necháme je naklíčit. Jejich výživní hodnota se tím mnohonásobně zvýší. Obiloviny konzumujeme v podobě vloček, semleté a namočené, anebo je můžeme taktéž nechat naklíčit. Obilné placky místo pečení usušíme na slunci nebo na topení. Dále máme k dispozici pestrý výběr sušeného ovoce a k ochucení jídel můžeme použít výživné zastudena lisované oleje.

Zkusíte to? Jedí tak i celebrity!
Vitariánství už dávno není jen doménou šílených ochránců přírody a kouzlo syrové rostlinné stravy objevují i slavné osobnosti, třeba Demi Moore nebo Sting. Láká vás vyzkoušet si tento životní styl? Nemusíte se hned zapřisáhnout, že už nikdy v životě nevezmete do úst tepelně upravené jídlo. Názory odborníků na zdravotní prospěšnost dlouhodobého vitariánství se různí. Faktem je, že tito lidé bývají spíš hubenější postavy a nesnesou větší množství alkoholu, nic z toho však nemusí být na škodu. Krátkodobá vitariánská dieta očistí organismus od škodlivin, pomůže nám zbavit se přebytečných kilogramů a některých zdravotních potíží. Najdete odvahu vyzkoušet to?

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz