Tajnosti

zpět

Je skoro pravidlem, že film natočený či napsaný ženou - a pojednávající o ženě - je označován jako "ženský", ačkoliv snímky natáčené muži za "mužské" nikdo nepovažuje. Tajnosti režisérky a scénáristky Alice Nellis podle tohoto měřítka ženské určitě jsou, ale mužského diváka tu nikdo nediskvalifikuje. Právě naopak - pro všechny manžely a milence bývalé i budoucí jsou Tajnosti čímsi jako skrytou výzvou, otázkou i lekcí.

Nellis v nich vypráví příběh čtyřicetileté Julie, spořádané, milující a pečlivé matky a manželky, kterou jedno ráno zastihne zpráva o smrti její oblíbené jazzové zpěvačky. Na jejím základě Julie prudce zatouží po pianu, na něž nehrála 25 let. Její cesta za hudebním nástrojem je pocitové "city-movie", odehrávající se během jediného dne v Praze. Na jeho počátku stojí iracionální přání, které v sobě skrývá mnohem víc než touhu zabrnkat si, a na jeho konci už je všechno jinak a Juliin život je vzhůru nohama. Mezi tím absolvuje hrdinka několik nečekaných setkání a hypnotických momentů, do okolní reality se nesmlouvavě vkrádá její vlastní fantazie, aby Julie na konci cesty došla - jak jinak - k hořkosti poznání a novému počátku.

Juliina "cesta za pianem" se zpočátku jeví jako sled nespojitých obrazů, které dávají jen zlehka tušit, že s hrdinkou není úplně všechno v pořádku a teprve postupem času krystalizují v příběh. Příběh, jeho výraznou složkou je hudba - písně Niny Simone tu neslouží jako pouhý doprovod, ale jako výrazový prostředek s emočním nábojem. Působí o to přesvědčivěji, že do hlavní role obsadili tvůrci skvělou hudebnici Ivu Bittovou. Její Julie je temperamentní, spontánní, něžná i silná zároveň, s tak živýma očima, že divákovi musí dojít, že to není jen piano, oč tu běží.

Partnerem je jí Karel Roden v roli manžela Richarda a Klára Issová jako jejich dcera Cecílie. Neotřelé filmové spojení se ukázalo být dobrou volbou. Chemie mezi postavami funguje a vztah matky a dcery, v němž se na několik křehkých okamžiků jejich role převrátí, je uvěřitelný nejen díky podobné fyziognomii. V epizodní roli gynekologa se mihne například Miroslav Krobot, který se pomalu zabydluje ve více či méně bizarně-úsměvných postavách, o něco více prostoru dostal možný budoucí "objev českého filmu" Miloslav König v roli pianisty a majitele hudebního bazaru. Ač jsou tajnosti všech zúčastněných spíše neveselého rázu, Nellis případnou přílišnou dramatičnost mírní humorem, ať už se vtipné dialogy dotýkají heroinového kómatu nebo zranění páteře.

Tajnosti představují zřetelné vybočení z filmového průměru a po nějaké době skýtají dobrý důvod jít do kina na český film i pro ty, kteří k tomu nepotřebují útěšnou jistotu velkých režisérských jmen - ačkoliv k nim Alice Nellis bezpochyby směřuje - nebo jednoduché zábavy. A zároveň jsou příležitostí si uvědomit, co a proč bychom si místo piána přáli my sami...

Tajnosti, ČR, 2007, 97 minut

Námět, scénář, režie: Alice Nellis, hudba: Buty, Vladimír Godár, Nina Simone, kamera: Ramunas Greičius

Hrají: Iva Bittová, Karel Roden, Marta Issová, Miloslav König, Ivan Franěk ad.

Zdroj: www.rozhlas.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz