Těhotenství

zpět

Jen málo z toho, co se děje v lidském životě, se zdá být tak zázračné jako právě těhotenství, při kterém tělo prochází složitými proměnami a dává vznik novému životu. Během devíti měsíců ženské tělo prochází výraznými hormonálními změnami, aby dokázalo vyživit vyvíjející se plod. Tělo zdvojnásobí až ztrojnásobí hladinu některých hormonů a po celou dobu těhotenství produkuje dva zvláštní hormony progesteron a placentový gonadotropin / HCG /. Děloha se začne výrazně měnit a rychle zvětšovat svůj objem z velikosti hrušky v prvním měsíci těhotenství na asi sedminásobek až osminásobek v době porodu. Kosti a šlachy v pánevní oblasti ženy se rozvolní, takže se pánevní otvor může rozšířit a umožnit tak úspěšný porod.

V této době tělo prochází také dramatickými metabolickými změnami. Ve všech tkáních se zvyšuje syntéza bílkovin, v krvi se zvyšuje hladina tuků a cholesterolu, tělo z potravy vstřebává vyšší množství vápníku, hořčíku, fosforu, draslíku, železa a dalších živin, aby se mohl plod zdárně vyvíjet. K těmto změnám dochází postupně od prvního měsíce, kdy je zárodek dosud v ranném stádiu vývoje. Nejpotřebnějším prvkem samotného těhotenství je zcela bezpečně hořčík, jehož potřeba právě v těhotenství stoupá až na trojnásobek. Jenomže většina z nás, a tedy i ženy, které nejsou gravidní, nemají toho prvku v těle dostatek, takže těžký dopad tohoto nedostatku je zcela evidentní. A právě to je jedna z příčin, která má na svědomí to, že se rodí těžce postižené děti. Hořčík je prvek, který se v těle zúčastňuje zhruba na jednom stu enzymatických reakcí a v podstatě snad neexistuje proces v těle bez účasti hořčíku. Hořčík najdeme v přírodních zdrojích v zelené listové zelenině, luštěninách, ořeších, celozrnných obilovinách, pšeničních klíčcích, jablkách, rybách. Pro úspěšné přisvojování hořčíku jsou potřebné další látky jako vápník, vitamín E vitamíny B2 a B6 a samozřejmě vápník. Potřebný poměr mezi hočíkem a vápníkem je 1:2, čili na 100mg hořčíku potřebujeme 200mg vápníku. Těchto látek je v naší stravě opravdu nedostatek. Rafinovaný / bělený cukr /, bělená mouka, rafinované oleje dramaticky snižují hlavně hořčík v těle. Pochopitelně by bylo daleko lepší, kdyby se tyto potřebné minerály a vitamíny dostávaly do těla potravou, ale bohužel to není v současné době zajistitelné. Přesto je vhodné zajišťovat přísun těchto látek např. Obilnými klíčky. K mé radosti bylo zjištění, že gynekologové již téměř každé ženě předepisují po celé těhotenství hořčíkové preparáty. Jestliže tomu u vás tak není, pak si o ně určitě požádejte.

Hladina těhotenského hormonu gonadotropinu / HCG /, která vyvolává běžné potíže jako nausea nebo zvracení zvané ranní nevolnosti , ke kterým může docházet i večer nebo kdykoliv během dne se dá minimalizovat např. Pitím slabšího mátového čaje nebo kousáním trošky zázvoru.

V závěrečných měsících často trápí nastávající maminky pálení žáhy. Je to způsobeno tlakem zvětšené dělohy, jež vytlačuje potravu nahoru zpět do jícnu. Konzumace menších porcí jídla v častějších intervalech může tento problém zmírnit. Některé ženy trápí od začátku těhotenství zácpa, proti ní je skvělý prostředek zlaté lněné semeno 2 x denně zapít 1 polévkovou lžíci asi 3 dcl čisté neperlivé vody. Můžeme podávat celé těhotenství. Od 36. týdne se doporučuje k ulehčení porodu popíjení čaje z malinového listí, denně 3 šálky do porodu.

A to nejdůležitější nakonec: vynechejte ze stravy vše, co by mohlo děťátku nějak škodit. Především je třeba se vyhýbat alkoholu a kouření. Je třeba velmi vážně varovat před konzumací jakýchkoliv uzenin. To platí i pro tkzv. dietní šunku. V druhé polovině těhotenství je velmi dobré omezení přísunu soli a solených potravin, lilkovitých rostlin především brambor a jejich nahrazení hlavně obilovinami. Na druhé straně to zase nepřeháníme s jídlem ze sóji, protože podávaná ve větší míře rozrušuje červené krvinky a ani z ovesnými vločkami vločkami, protože ty zase ve větší míře potom snižují obsah vápníku v těle. Že nastávající maminky by neměly brát žádné chemické léky, považuji za zcela samozřejmé.

Jestli se budou maminky řídit těmito radami, porodí děti nejen zdravé, ale i fyziologicky neobyčejně vybavené se silnou imunitou. Protože to nejdůležitější na světě je zdraví a u našich robátek to platí dvojnásob.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz