Toulky Maďarskem

zpět

Od 9. dubna do 20. května 2008 vystavuje v Maďarském kulturním středisku v Praze v Rytířské ulici 25-27 výtvarnice Martina Volvovičová-Kadlecová fotografie z cest po Maďarsku z let 1996-2006.

Martina Volvovičová se narodila v roce 1959. Umělecké podhoubí ji v rodině od počátku obklopovalo. Maminka Věra Nohelová se jako tiskařka soustředila na litografii a tatínek Jaroslav Kadlec na grafiku obecně. Martina studovala propagační grafiku u prof. Dalibora Chatrného na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně. V letech 1979 a 1980 se poprvé dostává do Maďarska na letní školu. V 80. letech absolvuje konzervátorský kurz a později si také doplňuje pedagogickou kvalifikaci. Kromě učitelské praxe se věnuje především vlastní výtvarné tvorbě. Soustředí se na drobnou grafiku a šperky z emailu. Od roku 1989 se zabývá profesionální textilní tvorbou, navrhováním a výrobou originálních oděvů a módních doplňků. Účastní se řady výstav a módních přehlídek u nás i v zahraničí. Od 90. let se s manželem Josefem podílí na provozu umělecké galerie v Kostelci nad Černými lesy. Manželé organizují každoročně druhý víkend v září Setkání umělců spojené s výstavou, workshopy, koncerty či literárními besedami.

Jedním z uměleckých zájmů Martiny Volvovičové je i fotografie. Jak sama říká: "Fotografie mě okouzlila v dětství. Mám hluboké vzpomínky: můj dědeček, houslový pedagog Evžen Nohel, byl fotograf - amatér. Čas strávený s ním ve fotokomoře, cítím barvu chemikálií, barvu světla... Fascinace procesem, kdy se na prázdném papíru postupně začíná vyjevovat obraz..." Druhý důvod je poněkud prozaičtější. V polovině 90. let Martina vážně onemocněla: "Doktor mi prorokuje kolečkové křeslo. Snad tedy budu v tom stavu schopná alespoň zmáčknout spoušť. Pořizuji si kvalitní zrcadlovku, s níž jsem se dokonale sžila. Vím, jestli mám fotit nebo ne, nemusím často mačkat spoušť. Co mi schází, je atmosféra fotokomory, snad si ještě někdy zkusím vyvolávat černobílé fotografie, ale naštěstí jsem potkala fotografa Vojtěcha Písaříka, který mi fotografie vyvolává... Jemu patří dík, ono se to nezdá, ale na vyvolání velmi záleží."

K Maďarsku si Martina Volvovičová našla cestu s manželem Josefem. Jezdí sem v létě obvykle na dva týdny. Nejprve se přiblíží vlakem a potom už pokračují na kole. Denně najezdí kolem čtyřiceti, padesáti kilometrů. Spí pod stanem, pokud možno ve volné přírodě. Zajímá je venkov a krajina v co nejčistší podobě. Stravují se skromně, žijí hlavně o chlebu a sýru, ale občas si neodpustí návštěvu nějakého lidového lokálu, kde se mohou družit s lidmi a poznávat místní jídla v takové podobě, jak se skutečně vaří. Některé pokrmy pak zařazuje Martina do rodinného jídelníčku. Typickým příkladem je rybí polévka zvaná halászlé. Místní lidé jsou prý nesmírně pohostinní. Aby mohli manželé poznat maďarskou mentalitu co nejlépe, musí také umět maďarsky. Martina se tento jazyk učí už pět let v Maďarském kulturním středisku. V Maďarsku se stali známými cestovateli a o jejich výpravy jeví zájem i místní tisk. A jak je to z fotografováním v na jejich toulkách? Martina říká: "Je to jen záležitost vidění a pravé chvíle. Někdy přijde ta chvíle proto, že si potřebuji odpočinout, a tak krajina nabídne zajímavý pohled. Někdy jsem tak unavená, že nemám sílu zastavit, slézt z kola a vytáhnout z brašny foťák. Snímek tak zůstane nakrátko jen v mé paměti. Maďarská krajina nám připadá úchvatná."

V centru zájmu fotografky stojí především krajina: roviny a kopce, voda, která líně plyne a v ní plují trsy trávy, pohled vzhůru do nebe, do lesku pavučin, i pohled směrem do hlubin země, třeba do studně, seno a snopy ve své primitivní i strojové formě, staré hřbitovy se zarostlými hroby. Občas se na fotografiích objeví i lidé, zvědavé děti, muži, kteří staví hráz a poprosí fotografku o dokumentaci, rybáři, jež za fotografii vnutí manželům koš ryb. Představte si, jak následně naši cyklotuláci vlečou na rámu i zavařovací láhev s nasolenými rybami! Fotografie Martiny Volvovičové jsou nadčasové, magické. Čiší z nich touha po splynutí s přírodou, pokora, krajina bez zbytečných efektů, jak se vyznává Josef Volvovič, stopa boží ruky v krajině. Přijměte tedy pozvání na Toulky Maďarskem prostřednictvím neobvyklého pohledu Martiny Volvovičové.

Zdroj: www.rozhlas.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz