Trápení s červenými žilkami na nohou patří mezi nejčastější ženské vady na kráse, lze se jich zbavit

zpět

Červené žilky trápí většinu ženské populace. Přestože s nimi ženy bojují již pěknou řádku let, stále se hledá ten nejvhodnější protivník, který by nás žilek nadobro zbavil. Jaké jsou příčiny jejich vzniku a řešení odstranění?

Červené žilky jsou dermatologickým onemocněním, které nese odborný název venektázie. Mnohem častěji se ale můžete setkat s pojmenováním cévní metličky či pavoučkové cévy. Oba výrazy přesně popisují vizuální stránku onemocnění, která se projevuje vystouplými kratšími žilkami zejména v oblasti nosu a nohou. S vystouplými žilkami lze bojovat jen obtížně, a pokud se již do boje pustíte, pak není nikdy zaručeno, že jste vyhráli definitivně.

Kde se vlastně berou ošklivé červené žilky?
Červené žilky na nohou vznikají nejčastěji na základě genetické dědičnosti. Existují však faktory, které výrazně napomáhají vzniku tohoto onemocnění. Jedná se zejména o střídání klimatických změn (přechody z prudkého mrazu na slunce a naopak). Nedoporučuje se proto častá návštěva saun a solárií. Zároveň nedostatečný pitný režim, pití horkých nápojů nebo holdování silně kořeněným jídlům se mohou stát spouštěči vzniku vystouplých žilek. Často se červené žilky objevují v období po porodu anebo mohou být následkem nadváhy vyvíjející na nohy nepřiměřený tlak. Prevence proti vzniku červených žilek nefunguje nikdy zcela, trápí totiž většinu populace. Pokud se ale budete věnovat sportu (nejlépe cyklistice a běhu), dostatečně pít a přiměřeně jíst, pak můžete pro oddálení a rozsah vzniku červených žilek udělat maximum.

Červené žilky odstranit lze, ne však natrvalo!
Vystouplé červené žilky jsou výsledkem oslabení žilní stěny. Žilní stěna ztrácí elasticitu a do jejího „těla“ se začíná vylévat stále více červeného krevního barviva, hemoglobinu. Žilka se tak otevírá a začíná být vidět pouhým okem. Existují dvě možnosti, jak problém červených žilek vyřešit. Prvním je používání vhodných kosmetických přípravků, zejména speciálních krémů, které mohou příznaky červených žilek zmírnit. V běžné drogerii dostanete k zakoupení krém firmy Dermacol Enja Leg Laser přímo určený k potlačení červených žilek na nohou. Z cenově vyšší kategorie výrobků tohoto zaměření jistě stojí za zmínku Rosaceutical společnosti Herb Pharma.

Druhým způsobem, jak lze vyřešit problém červených žilek, je volba cesty estetické chirurgie. Na výběr pak máte mezi ošetřením laserem a zákrokem sklerotizace. Při ošetření laserem reaguje paprsek s hemoglobinem za výsledného uzavření žilky. Vystouplá žilka se tak stahuje zpět, mizí a to zhruba do doby šesti týdnů. Laserový zákrok se používá zejména v oblasti nosu, kde jsou žilky menšího rozsahu.

Pro odstranění žilek na nohou se jeví jako vhodnější zákrok sklerotizace. Během něj je do postižené oblasti cévy vpravená látka, která poškodí žilní stěnu. Stěna následně splaskne a vstřebá se do okolní tkáně. Po zákroku většího rozsahu je v některých případech nezbytné nosit kompresní punčochy, a to v rozmezí od dvou do čtyř týdnů. Při zákroků menšího rozsahu se stačí několik hodin po jeho provedení věnovat aktivní chůzi a následně vždy jednu hodinu denně.

Přestože si tedy můžeme vybrat, jaká cesta boje proti červeným žilkám na nohou je pro nás ta nejvhodnější, zůstává smutným faktem, že trápení s pavoučkovými cévami je celoživotní. Po každém zákroku se totiž červené žilky po určité době objevují znovu. Proto pokud se rozhodnete pro používání speciálních krémů, je nutné je aplikovat na místa po delší čas a pravidelně. Stejně tak jestliže zvolíte možnosti estetické chirurgie, je vhodné daný zákrok opakovat po jednom roce. I když se nezdá boj proti červeným žilkám jednoduchou záležitostí, přece se jen tak lehce nevzdáme!

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz