Týden tibetské kultury

zpět

Během Týdne tibetské kultury, který se uskuteční v Praze od 20. do 25. října 2008, představí osm tibetských mnichů z dalajlamova kláštera Tašilhunpo české veřejnosti umělecké tradice Tibetu. Nad návštěvou převzal záštitu pražský primátor Pavel Bém.

Mniši z Tašilhunpo předvedou vůbec poprvé v České republice tibetský rituální tanec v maskách ?Čham": poprvé v úterý 21.10. v historických prostorách Novoměstské radnice, kde po představení bude následovat ještě seminář o tanci a pak v sobotu 25.10. v Art galerii La Fabrika, kde se celý týden zakončí slavnostním vystoupením. Při tanci, za doprovodu sakrální mnišské hudby, vystoupí mniši v maskách buddhistických božstev, buddhů, démonů i legendárních lidských hrdinů. Masky jsou tradičně doplněny pestrobarevnými kostýmy zdobenými ornamenty a rituálními magickými předměty. Ve věži Novoměstské radnice budou mniši od pondělí 20.10. tvořit mandalu z mramorových zrnek, jež bude v sobotu odpoledne rozmetána a následně, po procesí k Vltavě, při obřadní ceremonii věnována řece. Na radnici bude zároveň k vidění výstava fotografií o Tibetu.

Ve středu 22.10. večer se uskuteční mezináboženské setkání s mnichy v kostele Nejsvětějšího Salvátora. Po sakrálních mnišských zpěvech proběhne debata vedená Tomášem Halíkem. Mezi další události týdne patří Konference o Tibetu na půdě Právnické fakulty Univerzity Karlovy, diskuzní večer s Amnesty International a setkání s mnichy ve vinohradském kulturním centru Rybanaruby a meditační večer v buddhistickém centru Lotus.

Klášter Tašilhunpo byl založen r. 1447 Jeho Svatostí 1. dalajlamou a je sídlem pančhenlamy, druhého nejvyššího tibetského duchovního. Od roku 1972 byl klášter přestěhován do Indie, kde na jeho chod dohlíží sám jeho patron, dalajlama. Klášter se věnuje buddhistické praxi a studiu textů, ale především je vzdělávacím centrem, které si klade za cíl moderní vzdělávání při zachování tibetského náboženského a kulturního dědictví.

www.mnisivpraze.cz

Zdroj: www.vyletnik.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz