Úraz není náhoda

zpět

Úrazy doma, ale i venku jsou velmi rozšířené. U dětí nad jeden rok bývají nejčastější příčinou smrti. Je proto naprosto nezbytné chránit děti před nebezpečím, ale zároveň neomezovat jeho přirozenou zvědavost a vývoj k samostatnosti. Samozřejmě, že je nemožné mít domov absolutně bez rizik nebo nespustit z malého robátka oči celých 24 hodin denně. Proto je nutné předvídat a učinit taková bezpečnostní opatření, abychom se o dítě nemuseli doma bát. Od batolete do 3 let nelze očekávat, že by pochopilo a zapamatovalo si vše, co mu řekneme o bezpečnosti. Ale měli bychom mu to přece jen jednoduše vysvětlit a opakovat dokola. S přibývajícím věkem se to dítěti postupně vštěpí do hlavy a přijde mu to automatické.

Pět dobrých rad pro rodiče:

1. Snažte se udělat ze svého domova co nejbezpečnější místo.
2. Začněte batole poučovat o nebezpečích a rizicích, jakmile je schopné to chápat.
3. Uvědomte si, že váš dítě napodobuje a tak mu dávejte dobrý příklad.
4. Nečekejte, že dítě pochopí nebo poslechne, pokud mu jen řeknete, že je to nebezpečné.
5. Nikdy nenechávejte dítě samotné doma ani na zahradě.

Domov i venek je plný nástrah a potencionálních zdrojů neštěstí, o nichž je nutno vědět, ale i zamyslet se nad nimi. Většině nehod se dá předcházet, děti jsou zvědavé a stále se pohyblivě zdokonalují, proto potřebují chránit.

PÁDY:

Pády patří k nejčastějším úrazům, které bohužel často končí tragicky.

- Okna i například balkónové dveře by měly být opatřeny zámečky, řetízky či zástrčkami, jež je znemožní otevřít na víc než 10 cm. Na druhé straně je nutné, aby se dala okna snadno otevřít v případě požáru.
- Nábytek musí být stabilní a nesmí se zvrhávat. Na ostré rohy stolů připevněte chránítka.
- Na schodiště i pod něj umístěte vrátka a odstraňte je až v době, kdy dítě umí chodit po schodech bez rizika pádu. Zkontrolujte, zda dítě nepropadne pod zábradlím nebo zábranou u podesty a nemůže se protáhnout mezi tyčkami, podlézt či přelézt.
- Podlahy by měly být neklouzavé.

UTONUTÍ:

Uvědomte si, že malé dítě se může utopit v několika centimetrech vody!!!

- Nikdy nenechávejte stát vědro plné vody, kdyby do něj dítě spadlo, nemuselo by se již dostat ven.
- Nenechávejte batole ve vaně bez dozoru a to ani na pár minut. Zazvoní-li vám telefon nebo domovní zvonek, nejdřív dítě vytáhněte z vody.
- Jestliže se dítě hraje poblíž vody, nespouštějte ho z očí. Jezírka na zahradě ohraďte plůtkem dokud dítě nepovyroste. Dávejte pozor na zahradní bazénky.
- Naučte dítě co nejdříve plavat.

DUŠENÍ:

Čím je dítě starší, tím je riziko zadušení menší, přesto však může vdechnout drobný předmět či kousek jídla.

- Přesvědčete se, že se hračky neskládají z malých oddělitelných součástí.
- Odstraňte veškeré visící dráty a šňůry, které by se mohly dítěti omotat kolem krku a nedávejte mu oblečení se zatahovacími šňůrkami kolem krku.
- Nebezpečné jsou i igelitové sáčky či kabele. Poučte dítě, že si je nesmí nasazovat na hlavu. Dejte pozor i na vyfouklé balónky, při pokusu o nafouknutí by si je mohlo nasát do pusinky a zadusit se.
- Do pěti let nedávejte dítěti cucavé bonbony ani ořechy. Obzvláště nebezpečné jsou buráky, protože je dítě může snadno vdechnout a obsahují arašídový olej, který poškozuje plíce.

OTRAVY:

- Zamkněte nebezpečné látky, jako jsou chemikálie, léky a čistící prostředky, nebo je uložte na místo, kam se dítě nedostane.
- Nikdy nemluvte o lécích jako o cukroví.
- Jedovaté pokojové květiny dávejte mimo dosah dítěte a poučte ho, že na zahradě nesmí nic jíst a trhat bez dovolení.

POPÁLENINY:

Dětská kůže je tenčí než má dospělý člověk, proto se batole spálí či opaří již při nižších teplotách. Horká voda ho opaří ještě půl hodiny po převaření. Proto dbejte na to, aby byly z dosahu malých ručiček horké nápoje či nádoby s horkým jídlem.

Autor: Simona Grygárková, Dis.




vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujeme



provozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz